Jak zrobić PLAN DNIA i Tygodnia – planowanie czasu!

Jak zrobić plan dnia Planowanie czasu i sukcesu!

Plan dnia to coś, co jest w stanie trzymać nas w ryzach. Warto więc dowiedzieć się, jak zrobić plan dnia, by działał on za każdym razem. Aby nasz sukces biznesowy i życiowy nie był przypadkowy, lecz dobrze zaplanowany. 

Jak zabrać się za plan dnia?

Dobrze, abyśmy w ogóle zrozumiali, że taki plan jest nam potrzebny. Nie wmawiajmy sobie, że wszystko zapamiętamy, ponieważ tak się nie stanie, gdy nie będziemy posiadać planu, do którego zawsze co jakiś czas możemy zajrzeć. Jeśli jesteśmy tego świadomi, to zapraszam do dalszej przygody z planowaniem dnia!

Plan dnia, tygodnia, miesiąca i roku – Spis treści:

 1. Dlaczego tworzyć plan dnia i planować czas?
 2. Plan i harmonogram dnia – Zalety
 3. Jak zrobić plan dnia i tygodnia – 4 sposoby i aplikacje do planowania
 4. Jak napisać plan dnia / tygodnia?
 5. Jak zrobić plan dnia pracy?
 6. Jak zrobić plan dnia dla dziecka?
 7. Mój plan dnia

Dlaczego tworzyć plan dnia i planować czas?

Oto przykład, który kiedyś słyszałem w pewnym szkoleniu. Uzmysłowi Ci, jak powinieneś patrzeć na każdy swój dzień, aby mieć do niego większy szacunek:

„Masz konto w specjalnym banku, nie możesz go zamknąć. Nie możesz go nikomu przekazać i to konto ma swoją charakterystykę. Jaką? Otóż nie możesz przelewać z tego konta środków na inne konto. I nie możesz doładowywać tego konta.

Na tym koncie znajduje się 86400 zł.

I codziennie masz do wydania tę sumę!

Pytanie brzmi: Jak to wpływa na Twoje życie?! Chodzi o Czas, który masz każdego dnia! Możemy go roztrwonić na byle co bądź dobrze zainwestować i mieć z tego dużo radości. Mam nadzieje, że wybrałeś tą drugą opcję, dlatego możesz przejść dalej i dzięki temu realizować swoje cele życiowe.

Plan i harmonogram dnia – Zalety:

 • skupiamy się na rzeczach istotnych – ustalamy priorytetowe zadania na dany dzień i szczególnie na ich realizacji nam zależy. Gwarantuje to później satysfakcję i długofalowe korzyści.
 • pomaga w lepszym wykorzystaniu czasu – np. będąc w kolejce do lekarza odpisujemy na e-maile naszych Klientów bądź jadąc komunikacją miejską czytamy książkę, słuchamy podcast czy przechodzimy kurs online.
 • mamy czas na wszystkie obszary naszego życia – łatwiej nam planować i realizować sprawy dotyczące kwestii biznesowych, ale i rodzinnych, zdrowotnych i wiele innych.
 • Nie tracimy czasu na zastanawianie się – wiemy, co mamy robić w danej chwili(nie planujemy wtedy każdej minuty) i to robimy.
 • Łatwiej nam ustalić na co mamy czas, a na co nie – gdy ktoś będzie chciał nam coś zaproponować(spotkanie, wyjazd, współpracę), to na podstawie planu szybko ustalimy, kiedy i czy w ogóle będzie to możliwe.
 • Nawyki przyśpieszają realizację zadań – pewne rzeczy wykonując któryś raz z kolei, robimy znacznie szybciej i tak samo dokładnie, a nawet lepiej. Może to też dotyczyć porannych nawyków(np. wypicie szklanki wody, bieganie, pisanie na klawiaturze itp.)
 • Zyskujemy poczucie panowania nad swoim życiem – jesteśmy skuteczniejsi, a tym samym bardziej usatysfakcjonowani. Mamy motywację do dalszych działań.
 • Nie płaczemy nad niezrealizowanymi zadaniami – uczymy się na błędach, bez większych wyrzutów sumienia.
 • Priorytety – szczególnie realizujemy ważne rzeczy, na te mniej istotne poświęcamy mniej czasu, a na niepotrzebne eliminujemy.
 • Posiadamy czas na przyjemności – na wypoczynek, urlop, spacery, spotkanie rodzinne itp.
 • Plan to wsparcie – gdy spotykają nas trudniejsze chwile, problemy zawodowe i życiowe, to plan pomaga szybciej wrócić na dobre tory, zająć się codziennymi sprawa mi i odhaczaniem kolejnych zadań(by żyło się nam lepiej).

Jak zrobić plan Dnia i Tygodnia? 4 sposoby i aplikacje do planowania

1. Tradycyjny kalendarz

Już na zwykłym kalendarzu mamy możliwość dokładnego planowania swojego dnia. Szczególnie jest to możliwe w przypadku tych większych kalendarzy, w których to każdy dzień jest podzielony na 1 stronę.

Jeśli w ciągu dnia będziemy mieć do zapisania wiele zadań do wykonania, to nie będziemy mieć z tym problemu, starczy miejsca. Gdy pewne zadania wykonaliśmy, to skreślamy bądź odhaczamy i widzimy, jak wiele udało się nam wykonać już w ciągu dnia. Jeśli trochę mało, to spinamy się, aby poprawić ten wynik.

W efekcie w ciągu każdego dnia dążymy do tego, aby wykonać przynajmniej większość zaplanowanych zadań(realizacja już 60% okazuje się zadowalająca. Nigdy nie oczekujmy od siebie 100%. Gdy tak będzie czasami, to super. Ale jeśli nie, to nie przejmujmy się tym. Realizacja na poziom 60% czy więcej, to już sukces).

2. Aplikacja plan dnia

Jest wiele aplikacji, które mają planować Twój dzień. To tak zwane aplikacje
ToDoIst, które możemy wypróbować. Dostępne są na wszystkie urządzenia mobilne. A pewne z nich działają również na komputerach.

Aktualnie aplikacja, która pomaga mi w codziennym planowaniu to płatne Nozbe, które działa na komputerze i urządzeniach mobilnych. Poniżej screen przedstawiający ją z poziomu przeglądarki internetowej.

aplikacja nozbe do planowania dnia tygodnia miesiąca roku

Na początku trudno było mi przekonać się do tej aplikacji. I jeszcze zapłacić za nią kilkaset zł za cały rok użytkowania. Natomiast w końcu po kilku tygodniach okresu próbnego, coraz bardziej poznałem tą aplikację i pełen zakres jej możliwości.

Uwielbiałem słuchać webinary Michała Śliwińskiego, który stworzył tą aplikację i jest naprawdę uporządkowanym człowiekiem. Jego postawa zachęciła mnie do tego, aby faktycznie lepiej poznać Nozbe i używać go w planowaniu dnia pracy, jak i w planowaniu wielu kwestii życiowych.

Teraz dzięki Nozbe jestem jeszcze bardziej produktywny i myślę, że dalej będę z niej korzystał. Dodatkowo dołączyłem do programu partnerskiego. I jeśli Ty czytelniku zdecydujesz się na wypróbowanie narzędzia Nozbe z mojego linku, to otrzymam z tego pewną prowizję. Za okres próbny nic nie płacisz, a możesz wiele zyskać, więc zachęcam, by również testować!

3. Formularze

Masz możliwość przygotowania swojego planu dnia w formularzu Excel. A jeśli jeszcze uczynisz to poprzez formularze Google Docs, to zawsze będziesz mógł do tego planu zaglądać. Niech każdy miesiąc będzie na osobnej stronie. I tak staraj się na jednej stronie ukazać każdy dzień miesiąca i wszystkie godziny bądź podział na rano, po południu, wieczór i noc. Sam możesz ustalić, jak duża okaże się komórka dla poszczególnych godzin i dni(w zależności od Twoich potrzeb).

Plan dnia i roku w excelu

Dołącz do subskrybentów tego bloga, a otrzymasz w Excelu „Plan każdego dnia na cały 2020 rok i dalsze lata” oraz wiele innych prezentów!

4. Przypomnienia w kalendarzu Google i aplikacji

Kalendarz Google do planowania dnia

Kalendarz Google umożliwia Ci dokładne planowanie czasu, w tym także każdego dnia, całego tygodnia, miesiąca i roku. Sam z niego korzystam od wielu lat. I bardzo polecam jego zastosowanie. Stanowi cenną alternatywę dla płatnego Nozbe. Podoba mi się w Kalendarzu Google możliwość tworzenia kilku kalendarzy. Jeden może dotyczyć pracy, inny nauki. A nawet można stworzyć Kalendarz rodzinny i później udostępnić go pozostałym członkom rodziny(by mogli do niego zaglądać i edytować).

Pozwala ten kalendarz jeszcze na tworzenie z wyprzedzeniem przypomnień o ważnych wydarzeniach, zadaniach itp.

A gdy chcemy być już bardziej zorganizowani i wykorzystywać różne możliwości aplikacji Nozbe(zadania priorytetowe, synchronizacja z Kalendarzem Google, dokładniejsze uporządkowanie realizacji mniejszych i większych projektów oraz celów życiowych itp.)

Mój plan dnia

Mój plan stanowi dokładne rozpisanie, co chcę zrealizować w dłuższym okresie czasu(w całym tygodniu, miesiącu, roku itp.). Buduję więc plan w oparciu o swoje długoterminowe cele.

Więcej o moim planowaniu i gotowe narzędzia dostępne za darmo, ukazuję w artykule „Jak planować i realizować cele życiowe?„.

Istota polega na tym, aby z góry zaplanować sobie cały tydzień naprzód. I później zmuszać/motywować się codziennie, by zaglądać do takiego planu dnia i właściwie go realizować. Powodzenia i daj znać, jakie rozwiązanie Ci najbardziej odpowiada!

4 Comments

 1. […] Bardzo pomocne w rozwoju osobistym okazuje się codzienne planowanie. Dobrze więc, gdy monitorujesz swój każdy dzień i oceniasz, co masz jeszcze do wykonania. Dzięki temu kładąc się spać oceniasz swój dzień bardzo pozytywnie. Poniżej masz zdjęcie, które przedstawia w Excelu "Wzór planowania". Więcej o nim wspominam w artykule "Jak zrobić Plan dnia czyli planowanie sukcesu?". […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.