Jak pracować w domu zdalnie? I w podróży?

Jak pracować w domu zdalnie

Myślisz, by pracować w domu i mieć z tego tytułu bardzo ciekawe przychody? Zapewne jest to ciekawa alternatywa w porównaniu ze stałą pracą na etacie, gdzie niczego nie możesz być pewnym. Szef może Cię zwolnić bądź przenieść na inne stanowisko, zmienić wynagrodzenie. Ale, gdy to Ty pracujesz zdalnie i rozwijasz swój biznes online, to twoja sytuacja finansowa może wyglądać znacznie lepiej. Łatwiej ją kontrolować. To sprawia, że coraz więcej osób zastanawia się nad pracą zdalną.

Ale jak pracować w domu i podróży?

Nie okazuje się to takie skomplikowane, biorąc pod uwagę profesjonalne narzędzia i urządzenia, z których aktualnie możemy korzystać. To sprawia, że także większe firmy, jak Dell, Microsoft czy Google zatrudniają pracowników zdalnych. Kontaktują się z nimi online, zlecają poszczególne zadania i później monitorują, jak się z nich wywiązują. Okazuje się, że wydajność takich pracowników jest znacznie wyższa. A koszty ich utrzymania o wiele niższe. Zauważasz więc, co możesz zrobić, aby pracować zdalnie w każdym miejscu na świecie!

Jak pracować zdalnie w domu?

Praca w domu jest interesująca nie tylko dla osób niepełnosprawnych i matek z dziećmi. To wybór, na który może sobie pozwolić każdy z nas, więc także TY. Właśnie dlatego przygotowałem swój kurs “Zostań freelancerem – pracuj zdalnie i rozwijaj biznes online“. Dzięki niemu dowiesz się, jak rozwinąć się i później skutecznie promować swoje usługi w Internecie. A jeśli chcesz tylko zarabiać na pisaniu tekstów, to koniecznie dołącz do kursu “Jak zostać copywriterem i zarabiać na pisaniu tekstów?“. I pamiętaj: najlepszą ofertę moich wszystkich kursów online (które mogą wpłynąć na Twój rozwój bądź przydać się innym) znajdziesz w sklepie na tej stronie.

 • Zrób tak, by mieć własny gabinet – zamykasz się w nim, więc inni Ci nie przeszkadzają. Gdy nie masz takiej możliwości, to znajdź najlepsze miejsce do pracy. Strefę, gdzie tylko pracujesz. Nie pracuj w sypialni.
 • Zadbaj o wystrój gabinet – nie wybieraj koloru ściany czy tapety od tak. Pamiętaj, że kolory mają wpływ na naszą podświadomość, samopoczucie i wydajność. Jedne nas zachęcają, motywują, a drugie działają wręcz przeciwnie. Dlatego najlepiej, jeśli postarasz się o jasny pokój, najlepiej z dostępem do okna, gdzie warto ustawić biurko.
 • Oświetlenie – to kolejna sprawa, nad którą warto się pochylić. Praca po ciemku nie sprzyja efektywności. Dlatego biurko ulokuj w miejscu, gdzie jest dostęp w ciągu dnia do światła naturalnego. Ale przy tym postaraj się o dobre oświetlenie, które zawsze możesz sobie włączyć, gdy wstajesz o wcześnie rano czy pracujesz po południu, a jest już ciemniej. Dzięki temu melatonina nadal będzie produkowana w organizmie, więc zachęci nas do dalszego działania.
 • Rośliny – rośliny to tle, który przyda się, gdy pracujemy w domu. Zwiększy to naszą produktywność nawet o 15-20%. Jeśli więc brakuje Ci roślin, kwiatów, to nadrób te zaległości. Najlepiej kwiaty i rośliny doniczkowe, które starczą Ci na dłużej i zapewniają dużą ilość tlenu(posiadają wiele liści).
 • Zadbaj o bezpieczeństwo sprzętu i danych – dbaj o porządek na biurku oraz w całym gabinecie. Sprzątaj więc po każdym dniu. Dodatkowo postaraj się o ochronę danych swoich i kontrahentów na swoim komputerze i innych urządzeniach. Możesz tworzyć kopie bezpieczeństwa na przenośnych dyskach oraz w chmurze(Google lub Dropbox). Także niech twoje strony www mają zaplanowaną regularny Backup.
 • Osobne konto na komputerze/lub drugi komputer – jedno konto do pracy, drugie do rozrywki/relaksu itp.
 • Czas pracy i Podział pracy – należy ustalić ramy własne bądź zdecydować się na ramy pracy zdalnej, które są zawarte w umowie z pracodawcą. Nie pracuj więcej, niż wcześniej założyłeś. Jako Freelancer pracuję od 5.30-9 i od 10-14. Także i Ty musisz ustalić swój czas pracy!
 • Gotowanie i przygotowanie posiłków – przygotuj je dzień wcześniej po południu, aby móc je tylko podgrzać na kolejny dzień. Pozwala to znacznie łatwiej zaplanować swój dzień. Do tego możesz wykorzystać “Szybkie i łatwe przekąski” bądź zdrową żywność SportFood 🙂
 • Woda i coś do chrupania – postaraj się o regularne spożywanie wody. Np. zaczynaj rano od 2 szklanek wody, pij je powoli. Następnie co 30 minut-1 godzinę wypij kolejną szklankę. A przy okazji czasami sięgnij po coś zdrowego na biurko do chrupania, np. orzechy włoskie.
 • Zasada Pomodoro – gdy zaczynasz pracę, to skup się na jednym zadaniu. Nawet, gdy Ci się nie chce, to zajmij się nim. Możesz wypróbować dostępną na komputerze stronę Pomodoro-Tracker. Włącz, gdy pracujesz i nie przerywaj sobie pracy przez 10-15-30 minut. Po tym czasie uda Ci się uzyskać moment Flow w pracy czyli Twój mózg będzie już lepiej skupiony i zachęcony do dalszego wykonania tego zadania. Naprawdę działa!
 • Ukaż domownikom, co jest ważne – kiedy mocno się skupiasz w pracy. I także, kiedy mogliby Ci przerwać, np. gdy oglądasz filmy szkoleniowe, przechodzisz kursy online. Ale jeśli pracujesz i chcesz się skupić, to nie mają Ci przerywać.
 • Meble ergonomiczne do pracy zdalnej – postaraj się o biurko regulowane(najlepiej elektrycznie), a dodatkowo możesz wypróbować klękosiad i siedzenie na piłce.
 • Przerwy w pracy – co 30 minut czy 1 godzinę zapewnij sobie krótką przerwę. Odejdź od biurka, przejdź się do kuchni, łazienki. Zrób kilka przysiadów. Niech ta przerwa trwa od 1-5 minut. Następnie ponownie zabierz się do pracy. Gdy już od rana popracujesz tak razem 2-4 godziny(w zależności od rodzaju pracy), to zrób sobie dłuższą przerwę, już na 10-20 minut(wtedy możesz wyjść na spacer, położyć się czy zrobić sobie kawę). Jak jest to ważne, wyjaśniam w artykule “Przerwy w pracy“.
 • Wychodź z domu by kontaktować się z drugimi – spotykaj się z krewnymi i przyjaciółmi. Organizuj sobie ciekawe wycieczki(np. zwiedź Najpiękniejsze zabytki UNESCO w POLSCE). Tak, by praca w domu nie przyczyniła się do odosobnienia, depresji i innych problemów psychicznych. To niezmiernie ważne.
 • Organizacja miejsca pracy – zorganizuj swoje miejsce pracy, aby móc lepiej skupić się na swojej pracy, nie rozpraszać się. I czuć się w pracy bardzo dobrze. Pomocne do tego będą pewne ćwiczenia po pracy i przed nią, szczególnie gdy wiele godzin spędzasz przed biurkiem. To wszystko w artykule “Organizacja miejsca pracy“.

Jak pracować zdalnie w podróży?

Tutaj także, gdy pracujesz zdalnie w podróży musisz pamiętać o powyższych wskazówkach, np. o przerwach, bezpiecznym i zdrowym siedzeniu, uzupełnianiu płynów, diecie i planowaniu. Ale to nie wszystko. Co jeszcze może Ci się przydać?

 • Znajdź ciszę – postaraj się o wyszukanie cichego miejsca bądź miej przy sobie słuchawki nauszne, które zawsze możesz założyć(najlepiej te wygłuszające). Pozwoli Ci to znacznie lepiej skupić się na swojej pracy, nawet gdy aktualnie znajdujesz się na lotnisku czy w centrum handlowym 🙂
 • Planuj swoją pracę – gdy podróżujesz, to wcześniej ustal, jaką pracę będziesz wykonywać. Niech to nie będzie przypadkowe. Możesz wtedy np. odbierać pocztę email, przygotować nowy artykuł czy ofertę handlową, zaplanować aktywność w social media i wiele więcej. Wyznacz wszystkie te zadania, które możesz wykonać w podróży i podziel je na konkretne dni i godziny. Jeśli musisz nadrobić zaległości w planowaniu, to zajrzyj do artykułu “Plan rozwoju osobistego – wzór planowania
 • Urlop – zawsze planuj sobie urlop, minimum co pół roku na 14 dni.

Wiesz, już jak pracować w domu zdalnie i w podróży także. Wszystko po to, aby ta praca nadal sprawiała Ci przyjemność. Ja pracuję zdalnie od 2006 roku i nadal ją uwielbiam. Ale nie jest to przypadek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Promocja na wszystkie kursy online!

Zajrzyj do zakładki "Kursy Online" i sprawdź najlepsze promocje na kursy o grafice i fotografii, marketingu, zarabianiu przez Internet, IT i AI. Zapraszamy!

Promocja!
1