Jak wyznaczać i realizować cele życiowe?

Jak wyznaczać i realizować cele życiowe?

Wyznaczanie sobie celów życiowych nie jest takie proste. Możliwe, że w ogólnym stopniu je znasz. Chcesz mieć szczęśliwą rodzinę, ciekawą pracę, dom, przyjaciół, super zdrowie i tak dalej. Jednak zapewnienie sobie takiego życia nie jest już czymś prostym. I przez to o wiele łatwiej, gdy takie cele życiowe masz dokładnie rozpisane i wiesz po kolei, jak je realizować. Wtedy jest Ci znacznie łatwiej.

jakie są najważniejsze cele życiowe

To pytanie, które musisz zadbać sobie sam osobiście, ponieważ każdy może posiadać inne priorytety. Przekonaj się poniżej, co ułatwi Ci wyznaczać i realizować cele życiowe, nad którymi chciałbyś później pracować przez kolejne miesiąca i lata.

Jak wyznaczać cele życiowe na początek?

Nikt z nas nie lubi stać w miejscu. Gdy cały czas działamy, zyskujemy większą pewność siebie, jesteśmy szczęśliwsi, a to sprawia, że łatwiej nam się żyje i jesteśmy zadowoleni. Ciągłe ulepszanie siebie można porównać do pewnego rodzaju terapii, która nie pozwala nam na popadanie w przygnębienie czy poczucie „zasługujesz na kogoś lepszego”, ponieważ cały czas staramy się być kimś lepszym. Daje to niezłego kopniaka motywacyjnego. Jeśli dodatkowo u swego boku mamy kogoś kto to zauważa i docenia, sukces murowany.

Kolejna rzecz, to musimy wiedzieć, dlaczego często nie wyznaczamy i realizujemy celów życiowych. A następnie, dlaczego warto to zmienić.

Dlaczego nie wyznaczamy i nie realizujemy celów życiowych:

 1. Zazwyczaj nie do końca rozumiemy, na czym to polega
 2. Otaczamy się pośród bezcelowych ludzi, których zaczynamy naśladować.
 3. Obawiamy się porażki
 4. Jesteśmy leniwi i nie chcemy brać pełnej odpowiedzialności za swoje życie
 5. Obawiamy się krytyki innych
 6. Brak poczucia własnej wartości

 

Co dają cele życiowe:

 • zmieniają tok myślenia i osobowość
 • nadają kierunek życiu / jego prawdziwy sens
 • uwalniają energię i wyzwalają pomysły potrzebne do ich dalszej realizacji
 • pozwalają cieszyć się szczęściem
 • stajemy się lepszymi ludźmi dla siebie i drugich

 

Jak podchodzić do porażek życiowych?

Nie wszystkie cele życiowe uda Ci się zrealizować. Ale to nie powód, aby ich nie wyznaczać i do nich zmierzać. Każda porażka to dla Ciebie cenna lekcja życiowa, z której wiele możesz wynieść. Wspominają o tym ludzie sukcesu zawodowego i finansowe. Opowiadają w wywiadach, że ich życie jest pełne porażek i kilku idealnych sukcesów. U Ciebie może być podobnie 🙂

Jak dobrze wyznaczać i realizować cele życiowe?

jak skutecznie wyznaczać i realizować cele życioweMoże będziesz zaskoczony, ale pamiętaj, że ciężko będzie nam coś osiągnąć jeżeli rzucimy się nagle na głęboką wodę a nasze cele będą przypominać 15 metrowe fale... wtedy szybko się zniechęcimy i najprawdopodobniej damy sobie spokój, czyli krótko mówiąc staniemy w miejscu, a z naszego rozwijania nici.

Gdy zaczniesz od małych kroczków, będzie Ci dużo łatwiej i przede wszystkim przyjemniej dążyć do wyznaczonego celu. Oczywiście nie mam zamiaru udowadniać, że będzie szło gładko jak po przysłowiowym maśle, bo by coś osiągnąć trzeba się wysilić. Nie ma innej opcji. Jeśli z góry zakładasz, że nie masz zamiaru włożyć w dany cel sił, energii i samozaparcia, to po prostu się za to nie bierz, bo szybko przegrasz. Gdy jakieś cele wpadną Ci do głowy, warto zapisać je na kartce, ponumerować i stopniowo dążyć do każdego po kolei.

Jakie cele życiowe na początek?

Realne. Czyli jakie? Przykładowo mogą to być:

 • Wczesne wstawanie. Jeżeli dotychczas wstawaliśmy o godzinie 9, to postawmy sobie za cel, że od dziś będzie togodzina 8. Gdy przyzwyczaimy się do tej godziny, co jakiś czas podnośmy poprzeczkę np. o pół godziny, aż dojdziemy do godziny, która nas satysfakcjonuje. Pamiętaj, że ludzie sukcesu wstają o świcie.
 • Jesteś bałaganiarzem, zmień to chociaż w małym stopniu, bądź zorganizowany. Gdy przebywamy w czystej i uporządkowanej przestrzeni poprawia się nasze samopoczucie, jesteśmy bardziej wypoczęci i kreatywni. Zyskujemy również więcej czasu, ponieważ nie tracimy go na przykład na ciągłe szukanie podstawowych rzeczy, na posprzątanie stołu by zjeść posiłek lub po przebudzeniu nie musimy pół godziny ogarniać kuchni by przygotować śniadanie. Wszystkie czynności są wtedy bardziej przyjemne, a nasze życie bardziej zorganizowane i spokojniejsze. Wspaniała harmonia.
 • Czytaj książki. Nie chodzi mi tu o romanse, książki przygodowe czy detektywistyczne, chociaż te też możemy czytać po prostu dla relaksu. Starajmy się wybierać książki o osobach, którym udało się coś osiągnąć w życiu, które coś stworzyły, zaprojektowały. Chodzi o książki, które zachęcą nas do rozwoju. Wiele przykładów takich książek znajdziesz w
 • Dobierz sobie odpowiednie towarzystwo. To z kim się trzymamy lub przyjaźnimy ma ogromny wpływ na nasz rozwój. Jeżeli przebywamy wśród osób, które często narzekają, nie mają do niczego motywacji lub są leniwe, to najprawdopodobniej to one prędzej zarażą nas swoim sposobem myślenia, niż my ich swoim. Oczywiście nie mówię tu o zrywaniu kontaktów czy pozostawianiu przyjaciela, który choruje na depresję. Chodzi mi o to byśmy uważali na osoby, które mogą mieć na nas toksyczny, zniechęcający wpływ.

W miarę upływu czasu nasze cele mogą być coraz poważniejsze i dawać nam coraz więcej motywacji. Liczy się przy tym nasza cierpliwość, wola walki i duża dawka samozaparcia. Nie ma lepszej motywacji niż zadowolenie z samego siebie.

Inne ćwiczenie na wyznaczenie celów życiowych

 • 1 kartka - co byś chciał zrobić, gdyby zostało Ci 20 lat życia
 • 2 kartka - co być zrobił, gdyby zostało Ci 10 lat życia
 • 3 kartka - co być zrobił, gdyby zostało Ci 5 lat
 • 4 kartka - co być zrobił, gdyby został Ci 1 rok

Czy musisz mieć dużą rodziną i ogromną firmę?! Nie zawsze 🙂 Czasami mniejsze cele również spełnią Twoje oczekiwania i pozwolą Ci zachować spokój ducha i zyskać szczęście. Odpowiedz więc sobie na pytanie: "Kiedy Mi Wystarczy?".

Pytania do wyznaczania celów życiowych:

 1. Jaki jest mój NAJWAŻNIEJSZY CEL, by inne o wiele łatwiej było mi osiągać(np. pomagać wielu ludziom w rozwiązaniu ich problemów dostarczając im odpowiedni produkt czy usługę)?
 2. Które wartości życiowe są dla mnie najważniejsze, priorytety(np. rodzina, zdrowie, religia, sport itp.)?
 3. Co warto zmienić w moim życiu, aby wyglądało lepiej(np. pozbyć się pewnego nałogu)?
 4. Jak mogę być jeszcze lepszy?(np. w rozwijaniu pewnej umiejętności, talentu, zawodu)?
 5. Co lubię robić, co mnie interesuje? Bądź Co mnie pasjonowało jako dziecko?
 6. Jakie cele życiowe znajdują się blisko(np. szkoła, praca, stanowisko, kwalifikacje, doświadczenie)?
 7. Jakie cele materialne i niematerialne są dla mnie ważne(np. osobiste, związane z udzielaniem pomocy drugim / światu, krótko i długoterminowe)? Co jest mi potrzebne, aby je zrealizować? Jak to osiągnę krok po kroku?
 8. Które cele życiowe dawałyby mi największe poczucie wartości?
 9. Ile dochodu potrzebuję rocznie? Jak go osiągnę?
 10. Ile chcę schudnąć / przytyć? Jak poprawię swoją sylwetkę? Jaki sport będę uprawiać?
 11. Jaki wypoczynek / urlop zapewnię sobie każdego roku, miesiąca, tygodnia i dnia?
 12. Jak będę radził sobie z trudnościami?

 

Podczas zadawania sobie tych pytań zachowaj wobec siebie szczerość. I nie czekaj zbyt długo, na pewne oświecenie, ponieważ ono może nie nastąpić. Twoje życie składa się z pewnych eksperymentów, więc musisz próbować i dzięki temu znajdywać coraz lepsze odpowiedzi na te pytania. Po pewnym czasie (np. 1 miesiącu) ponownie dokonaj tej samoanalizy, a może warto byłoby jeszcze coś zmienić. I tak dalej...

Dodatkowe wskazówki do wyznaczania celów życiowych:

Niech ich nie będzie zbyt wiele. Najlepiej od 5-10 max. Jeśli masz ich za dużo, to przeznacz chwilę na skreślenie pewnych celów życiowych. A jeśli masz z tym trudność, to odpowiedz sobie na pytanie, co byś chciał zrobić, gdybyś dowiedział się, że pozostało Ci jeszcze 6 miesięcy życia? Po przejściu tego ćwiczenia wyznacz sobie misję swojego życia w czasie od TERAZ. I następnie zmierzaj do tego!

Pamiętaj o tym i wypróbuj te różne ćwiczenia co jakiś czas, dzięki którym wyznaczanie i realizacja celów życiowych przyjdzie Ci o wiele łatwiej. A jeśli chcesz poznać metodę na realizację tych celów życiowych krok po kroku, to koniecznie zajrzyj do poradnika "Cele życiowe - jak wyznaczać, planować i realizować?". Powodzenia w szukaniu i odnajdywaniu szczęścia!

 

Zobacz także: Jak się zmotywować do nauki?

Jak walczyć z lenistwem?

 

Jak wyznaczać i realizować cele życiowe?
5 (100%) 5 vote[s]

Dodaj komentarz :)