Negatywne myśli czyli jak myśleć pozytywnie?

Negatywne myśli czyli jak myśleć pozytywnie?

Ludzki umysł to niezbadany teren, ale dzięki szybko rozwijającej się nauce wiesz przynajmniej w pewnym stopniu, jak funkcjonuje. Okazuje się, że świadomie podejmowane decyzje są zaledwie ułamkiem tego, co kształtuje nasze życie. Większą część pracy odwala za nas podświadomość, która, niby automat, opiera się na wcześniej tam zapisanych wzorcach. Myśli mają na nas wpływ, więc dobrze jest wiedzieć, jak myśleć pozytywnie.

dbaj o swoją podświadomość

Kluczem do sukcesu w każdej dziedzinie życia jest dbanie o tę część mózgu, nad którą pozornie nie masz kontroli. Powinieneś zasypywać ją pozytywnymi przekonaniami, które przełożą się na dobre nawyki. Jak o to zadbać?! Okazuje się, że musisz odrzucić negatywne myślenie!


Spis treści:

 1. Zacznij pracę nad sobą
 2. Poczucie winy
 3. Samokrytycyzm
 4. Życie pod dyktando innych
 5. Presja i konieczność
 6. Konformizm

Jak myśleć pozytywnie? Zacznij pracę nad sobą

negatywne myśli, jak myśleć pozytywnie - praca nad sobą

Najgorszym, co można zrobić, jest właśnie narzekanie i brak wiary w siebie. Wpadamy przez taką postawę w błędne koło - myślisz, że się nie uda. Nie udaje się. Jesteś coraz bardziej przygnębiony. Wmawiasz sobie, że to powód do smutku. Jesteś smutny. Jest coraz gorzej...

Dlatego właśnie staraj się mówić do siebie w sposób budujący, a nie w niszczący. Choćbyś miał sam siebie okłamywać, lepiej powtarzać, że wierzysz w siebie, że będzie dobrze. Jak mówią - kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawdą. Nasze myśli przecież nie biorą się znikąd. Generują je, nie zastanawiając się, czy są dobre, czy złe, głębokie rewiry umysłu, które, korzystają z tego, co już zdążyły zapisać.

Im więcej wpoisz sobie pozytywnych przekonań (na początku będzie to pewnie "wmawianie sobie na siłę"), tym więcej wyciągniesz w przyszłości plusów z każdego doświadczenia, bo umysł nie będzie już skupiony na minusach. W końcu uwierzy, na zasadzie sprzężenia zwrotnego, w to, że jest lepiej. Zmieni swoje dotychczasowe parametry.

Bycie optymistą lub pesymistą to nie kwestia genów czy szczęścia. To kwestia wyboru. Ten sam osobnik może po doświadczeniu krytyki wybrać, że się rozpłacze i popadnie w beznadzieję albo że pójdzie, gdzie trzeba, zrobi, co trzeba i udowodni, że się mylą. Naprawi coś, zamiast oburzać się, czemu jest zepsute. Weźmie świat we własne dłonie, dostosuje go tak, jak będzie chciał. A może raczej- dostosuje siebie, by brać z życia to, co najlepsze. Ten tekst podsumuje siedem szkodliwych nawyków myślowych, w które część z nas nieświadomie wpada, a potem utrwala. Będąc świadomym, jak to wszystko działa i czego unikać, ominiesz je szerokim łukiem.


Poczucie winy

negatywne myśli i jak myśleć pozytywniej - poczucie winy

Okej, masz czasem prawo czuć smutek, gdy coś schrzaniłeś. Masz prawo również wyciągnąć z tego lekcję, poprawić się i zostawić przeszłość za plecami. Skupić się na teraźniejszości, zabiegać o jak najlepsze jej przeżycie. Każdy z nas popełnia błędy - gdybyś kiedyś miał taką wiedzę, jaką masz teraz, nie popełniłbyś tych samych. Dzięki temu, że właśnie doświadczenia są najbardziej dosadną nauką, cały czas się rozwijasz, nie ważne, czy wygrywasz, czy przegrywasz.

Nie uzależniaj swojego szczęścia od sukcesu, bo prawdopodobnie, nim nadejdzie, będziesz musiał zmierzyć się z wieloma porażkami. Nie obwiniaj się o nic - jesteś, jaki jesteś na dany moment, wszystkie twoje życiowe drogi doprowadziły cię właśnie tutaj, tylko tak mogło być. Jesteś nieco silniejszy, niż byłeś tydzień temu, ale nieco słabszy, niż będziesz jutro, bo każda chwila, jaką przeżywasz, to pewnego rodzaju bogactwo.

 • Im więcej działania, tym więcej do zdobycia. I mimo iż ten, kto najwięcej biega, wywróci się najwięcej razy, wątpię, żeby tego żałował, gdy dotrze jako pierwszy na metę.
 • Nie rozpamiętuj przeszłości - podjąłeś takie decyzje, jakie mogłeś podjąć. Takie kroki, na jakie pozwalał ci ówczesny stan twojej wiedzy.
 • Nie porównuj się do innych - oni mieli inny start, inne środki, inne cele. Oni w jednym będą od ciebie lepsi, bo poświęcili temu więcej uwagi i czasu, a w czymś innym gorsi. Naturalnym jest fakt, że chcesz czuć się najlepszy, albo przynajmniej lepszy od sąsiada. Ale przyhamuj trochę. Wszyscy mają unikalne tory przeszkód do pokonania i unikalne zdolności.
 • Nie czuj się nigdy winny, że zacząłeś coś za późno albo że "zmarnowałeś" na coś czas. Nie myśl o tym, co mogłeś zrobić lepiej. Dziś, gdy już to wiesz - następnym razem zrobisz 🙂

Samokrytycyzm

negatywne myśli - samokrytycyzm - jak myśleć pozytywniej

Oczywiście, że masz swoje słabe strony. Ale po co poświęcać im swoją cenną energię? Po co sobie o nich codziennie przypominać i budować w sobie poczucie, że się do niczego nie nadajesz? Oczywiście, że masz nad czym pracować. Nie myśl. Po prostu pracuj. Oczywiście, że tak jak każdy - nie jesteś ideałem. Ale zamiast się z tego tytułu biczować narzekaniem, wstań i walcz, by ów stan rzeczy zmienić.

Jeśli powtarzasz sobie w kółko, że nie potrafisz czegoś - uwierzysz w to tak mocno, że choćbyś się uczył milion godzin, będziesz ponosił porażki. Jeśli natomiast postarasz się codziennie mówić sobie kilka miłych słów, skoncentrujesz się na tym, w czym jesteś dobry - rozwiniesz to. Potem zauważysz, że jesteś coraz lepszy. Zaczniesz czuć coraz większą dumę i pewność siebie. Motywacja wzrośnie, a potem daną rzecz zrobisz znowu lepiej. I tak wpadniesz w spiralę samodoskonalenia. Proste? Tak i nie.

Ciężko non stop monitorować swoje myśli i pamiętać, by nie nakładać sobie do głowy szajsu. Ale z czasem wyrobisz nawyk i na każdą negatywną myśl odpowiesz trzema pozytywnymi. Konstruktywną krytykę przestaniesz traktować jak cios, a zaczniesz jak kopniaka na rozpęd. Nic nie będzie w stanie cię powstrzymać.


Życie pod dyktando innych

myślenie pozytywne przez zdrowy egoizm - negatywne myśli życie pod dyktando innych

Wiem, że każdy chce być lubiany. Niektórzy jednak obierają ku temu celowi złą drogę. Zgadzają się na wszystko, stawiają innych na pierwszym miejscu, zapominają o tym, że aby inni ich szanowali, oni sami muszą szanować siebie. Silna osobowość, asertywność i zdolność mówienia tego, co się myśli bez skrępowania, jest dużo lepiej odbierana, niż, że tak to ujmę, skakanie koło innych i usługiwanie im, żeby mieli cię za dobrego.

Zdrowy egoizm - o to w tym chodzi. Musisz znać swoją wartość. Wiedz, że nie ważne, co o tobie pomyślą - nie znają przecież cię na wylot. Ty sam siebie nie znasz. Oceniają książkę po okładce, czyli nie to, jaki jesteś, a to, jaki wydajesz się być. Stwarzasz pewne pozory - może lepsze, może gorsze - ale dalej jest to tylko część obrazu. Kilka stron grubej księgi, którą jesteś. Słowa innych nie mogą ci nic zrobić, jeśli sam im na to nie pozwolisz.

Myśli innych o tobie nie są czymś, co buduje twój świat. Sądy, jakie głoszą, trafne czy też nie - są tylko ich subiektywną opinią. Składasz się z miliona gigabajtów danych. Nikt nie jest w stanie ich wszystkich rozpisać i wystawić ci końcowego papierka z oceną. Miej to gdzieś. Żyj tak, jak żyjesz. Żyj po swojemu. Oczywiście wykazuj się empatią, miej dobre serce i takt - ale nie popadaj w skrajności. Przede wszystkim musisz być dobry dla siebie. Potem dla innych.


Presja i konieczność

negatywne myśli presja i otoczenie - jak myśleć pozytywniej

Czasem zdaje ci się, że musisz to, musisz tamto... że bez tego nie dasz rady, że bez tamtego wszystko się posypie... NIE. Nie jest tak. Nic nie musisz. Jesteś wolnym człowiekiem. Możesz nawet w tej chwili pójść i ukraść paczkę papieru toaletowego ze sklepu i wychodząc (bez płacenia), pozdrowić ekspedientkę szyderczym uśmiechem. Musisz się jednak liczyć z konsekwencjami takiego zachowania. I na tym właśnie polega życie. Masz milion wyborów na to, co robić w tej chwili. I mam nadzieję, że wybierasz ten jak najkorzystniejszy.

Gdybyś miał w głowie schemat, gdzie każda z dróg prowadzi - pewnie bez problemu wybrałbyś tę najlepszą. Niestety, życie to czasami gra w ciemno, a ty opierasz się na przewidywaniach. Masz jednak na tyle wysoki poziom świadomości, że wiesz już, że lepiej byłoby przeczytać książkę o inwestowaniu pieniędzy, niż siedzieć i pić piwo, oglądając teleturnieje. Wiesz, że korzystniej zjeść coś zdrowego i poćwiczyć, niż przeglądać bez celu internet, jedząc chipsy. Miliony decyzji - każda w twoich rękach. Jesteś wolny. Cokolwiek by się nie stało - jakoś dasz radę. Każdy musi dać radę.

Każdy z nas, choćby nawet spał pod mostem i nie miał nic - kombinuje i jakoś żyje. Na szczęście nie jesteś w aż tak tragicznej sytuacji i masz większe pole do manewru, mniej trudności. Doceń to i zamiast narzekać, że musisz to, musisz tamto - pomyśl, że robisz to dla siebie. Nie pracujesz przecież dla szefa, żeby miał satysfakcję, że ma podwładnego. Pracujesz dla pieniędzy, które sam wydasz. Wszystko kręci się wokół ciebie i twoich bliskich. Żyjąc, nieustannie starasz się, bo chcesz. Nie dlatego, że rząd ci każe żyć. Nie dlatego, że żona mówi, że tak ma być. Co z tego, że inni wymagają? Że czujesz potrzebę, by być lepszym? Że czujesz presję czasu? Świat się nie zawali, choćbyś nie wiem jak skasztanił sprawę. Nie musisz się o nic bać. Po prostu rób to, co jest korzystne. Bez stresu. Bez nagonki. Rób to, co uważasz za słuszne. Dla własnego dobra, a nie dla spełnienia jakichkolwiek wymogów.


Konformizm

jak myśleć pozytywniej - negatywne myśli konformizm

Czasem boisz się, że jeśli wyjdziesz poza swoją strefę komfortu, zepsujesz coś. No ale skąd będziesz wiedział, co jest za drzwiami, jeśli zaszyjesz się w pokoju? Świat to naprawdę duże pole do popisu. Nieograniczona pula potencjalnych szans, z których nijak nie skorzystasz, jeśli będziesz obawiać się działania. Rusz swoje cztery litery. Przestań pytać siebie "a co jeśli?", zacznij myśleć o tym, jakie ewentualne korzyści wyniesiesz z danego działania.

Jeśli się nie uda - wiesz już, czego następnym razem NIE ROBIĆ. Jeśli się uda - super. Każdy z nas ma jakieś obawy. Wyjdź poza ramy własnego strachu - stań z nim twarzą w twarz. To naprawdę cholernie wzmacnia. Jeśli co tydzień albo i nawet codziennie będziesz robił coś, czego się boisz, udowodnisz sobie, że nie ma przed tobą żadnych murów. Będziesz silnie przeświadczony o tym, że pokonasz w życiu każdą trudność, bo pokonałeś tę największą - własne lęki.

Rób rzeczy, które wydają ci się straszne. I nie mówię tu o wejściu na dach wieżowca i żonglowaniu nożami na jego krawędzi. Bardziej o próbowaniu dań, do których nie możesz się przekonać, rozmawianiu z ludźmi, których się wstydzisz, wystąpieniach publicznych, gdy brak ci wiary w siebie, pójściu na siłownię, pomimo tego, że inni wyglądają tam lepiej, powiedzeniu komuś szczerze, że się nie zgadzasz, nauczeniu się pływać, gdy boisz się wody... przykładów może być setki, albo i tysiące, a dewiza dalej ta sama- przełam się.

Pokonaj siebie. Wygraj. Żyj jak król, nie jak pionek. Nie bądź popychadłem swoich demonów. Bądź ich pogromcą. Już wiesz, jak myśleć pozytywnie każdego dnia 🙂

Zobacz także: Jak pokonać lenistwo? 9 sposobów!

Motywacja do nauki i pracy – 30 pomysłów

Co zyskujesz nie pijąc alkoholu?

Negatywne myśli czyli jak myśleć pozytywnie?
5 (100%) 16 vote[s]
2 Responses
 1. Super napisany artykuł. Od razu widać, że to nie Twojego autorstwa. Bez literówek, powtórzeń, błędów gramatyczno-stylistycznych. Bierz przykład, jak należy pisać.

  1. Bez osądzania tak od razu, bo będzie BAN na blogu. Radzę raczej skupić się na wyciągnięciu wartościowych lekcji z tych artykułów i poradników na moim blogu. Moi Czytelnicy szczególnie cenią wartość tych artykułów. Oczywiście nie wszystkie są idealne, a ten na przykład jest. Nadal sporo treści na blogu poprawiam, aktualizuję. I to jest najważniejsze. Pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz :)