Warstwy w „Gimpie” – co i jak?

Warstwy w „Gimpie” – co i jak?

Dużą trudnością dla początkujących użytkowników programu graficznego warstwy w Gimpie (Layers). Mimo iż z początku ciężko jest się połapać, jak działają, to już po krótkim czasie stają się nieodzownym narzędziem w codziennej pracy z tym programem graficznym.

pozwala przygotować warstwy, czyli?


Spis treści:

  1. Warstwy w gimpie - Start
  2. Warstwy w gimpie - Tryby

Warstwy w gimpie - Start

Cała rzecz polega na tym, że obrazy układa się na sobie – jeden na drugim. Możemy zmieniać kolejność, w jakiej będziemy je umieszczać, ustawiać różne opcje i atrybuty. Jeśli chcemy wywołać warstwę to musimy wybrać odpowiednie okno dialogowe "Warstwy, Kanały, Ścieżki..." poprzez kliknięcie zakładki "Warstwy".

Warstwy w gimpie czyli gimp krok po kroku - start

Nie wszystkie warstwy mają tyle samo kanałów, taką samą rozdzielczość i niekoniecznie są w tym samym trybie. Końcowy efekt używania warstw zależeć będzie od tego, jak je "pomieszamy". Ważnym elementem "Warstw" są tryby mieszania. Za pomocą tej ciekawej opcji ustalamy, w jaki sposób piksele jednej warstwy (na przykład górnej) mają oddziaływać z pikselami innych warstw ("dolnych").

Możemy regulować poziom przezroczystości i stopień określający krycie warstw (od 0% do 100%). Aktywna warstwa może być scharakteryzowana następującymi właściwościami: "Tryb", "Ochrona obszaru przezroczystości", czy też "Wartość krycia" - przezroczystość.


Warstwy w Gimpie - Tryby

gimp warstwy layers - Tryby

Warstwa, którą zaznaczyliśmy jest aktywna i podświetlona na niebiesko. "Tryb warstwy" jest opcją odpowiadającą za przenikanie (łączenie) warstwy z innymi warstwami, które leżą pod nią. Mamy tutaj kilka różnych wyborów: "Zwykły", "Przenikanie", "Mnożenie" itp.

Opcja "Ochrona obszaru przezroczystości" odpowiada za to, czy możemy rysować po przezroczystej części obrazka. "Krycie" stanowi o przezroczystości pikseli - dzięki tej opcji możemy ustawić, w jaki sposób piksele danej warstwy "przepuszczają" piksele warstw niższych.

Warstwy możemy ze sobą dowolnie łączyć, rozdzielać i dokonywać na nich innych operacji - menu programu graficznego GIMP jest bardzo intuicyjne i nie powoduje zamieszania, także nawet początkujący użytkownicy powinni szybko połapać się, o co chodzi w tej całej historii z warstwami. Warto powiedzieć, że są one istotnym elementem każdego tworzonego obrazka.

Jeśli szukamy prostego i darmowego programu graficznego, to GIMP spełni nasze wszelkie oczekiwania. Twórcy nadal dbają o jego dalszy rozwój, dzięki czemu uzyskuje on o wiele większą funkcjonalność i możliwości graficzne.

Kliknij i pobierz program graficzny GIMP

Warstwy w gimpie czyli poradnik gimp - pobierz program

 

Zobacz także: Najlepsze narzędzia SEO do pozycjonowania

Najlepsze narzędzia e-marketingu

Polecane narzędzia dla blogera, przedsiębiorcy i właściciela strony www

 

Warstwy w „Gimpie” – co i jak?
5 (100%) 12 vote[s]
18 Responses
  1. Gimp jest naprawdę fajny, gdy ktoś szuka darmowego programu i ma sporo cierpliwości. Niestety dla mnie jest zupełnie nieintuicyjny przez to, że jestem przyzwyczajona do PS.

  2. Nauczyłam się pracować na warstwach w PS, dlatego kiedy odpaliłem GIMPa po raz pierwszy nie miałam z tym kłopotu. Szczerze powiem, że nie wyobrażam sobie pracy z grafiką bez podziału na warstwy. 🙂

    1. Aż miło się czytało ten komentarz. Muszę przyznać, że czasami to i ja korzystam z Painta, ale z Gimpa również 🙂 Najczęściej wykorzystuję możliwości programu Canva działającego w pełni online. Również polecam!

    1. I właśnie wtedy życzę Ci powodzenia 🙂 Będę umieszczał jeszcze kolejne wpisy o zastosowaniu Gimpa i jego możliwościach, więc zapraszam ponownie 🙂 A inne programy, które polecam to Canva i czasami nawet Paint hehe…

  3. Przyjemny i prosty w obsłudze program, często nie ustępujący nawet renomowanym i drogim pakietom graficznym. 😉

Dodaj komentarz :)