Historia powstawania Coca Cola i Pepsi – Lekcja Marketingu

Historia powstawania Coca Cola i Pepsi

Są tak podobne do siebie a zarazem bardzo odmienne. Chociaż smak podobny, to prawdziwi smakosze wiedzą jak bardzo odmienne dają wrażenia smakowe. Mowa o najbardziej popularnych napojach gazowanych w Polsce oraz na świecie. Co sprawiło, że producenci tych napojów gazowanych zyskali wielką sławę i pieniądze, dzięki dystrybucji tych napojów na cały świat?

Georgia, Stany Zjednoczone, to tutaj znajduje się największy producent napojów bezalkoholowych Coca-Cola Company.

Receptura tak bardzo popularnej dzisiaj Coca-Coli powstała w 1886 roku. Minęło już prawie półtora wieku a smak Coca-Coli i jej popularność nie straciły na jakości i wielkości. Jednak wiele osób musiało dołożyć swoich starań, aby ten popularny dzisiaj na całym świecie napój bezalkoholowy stał się sławny i lubiany. Jak to dokładnie wyglądało? I jak pojawił się jeszcze największy rywal Coca Coli, czyli Pepsi Cola? Jaką strategię marketingową wykorzystały te firmy. O tym wszystkim poniżej 🙂

Historia powstania Coca Cola

coca cola historia powstawania

Początkowo Coca Cola była sprzedawana w saturatorach. Jednak od 1894 roku Coca Cola była rozlewana do butelek o słynnym i zastrzeżonym dzisiaj kształcie. Około sześćdziesiąt lat później Coca Colę można było kupić już w puszce. Początek XX wieku był to czas kiedy Coca-Cola trafiła do takich krajów jak Kuba oraz Panama. Do Polski Coca Cola trafiła dopiero w roku 1957. Jednak początkowo władze utrudniały produkcję i sprzedaż Coca Coli w Polsce. Dopiero po 1972 roku Coca Cola została produkowana poprzez uzyskanie licencji w Warszawie, Zabrzu i Tychach.

Nazwę Coca-Cola, odnosi się do dwóch głównych składników napoju: cocaine – kokaina; cola – orzechy kola

Została wymyślona przez wspólnika twórcy napoju Franka Robinsona. Również on zaprojektował logo o charakterystycznym kroju pisma, które następnie pojawiło się w reklamach nowego napoju. Sam twórca napoju Coca-Cola niestety nie doczekał się sukcesu swojego arcydzieła, ponieważ zmarł półtora roku po opracowaniu receptury Coca-Coli. Po jego śmierci prawa do produktu odkupił aptekarz, Asa Candler, który dzięki umiejętnie poprowadzonej promocji sprawił, że Coca-Cola stała się znana nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale również za granicą.

W czasach, w których prawa do marki posiadał Candler, Coca-Cola zmieniła też swój status – z lekarstwa na wszystkie choroby zmieniła się w orzeźwiający napój dla spragnionych, tak też opisywano ją w reklamach. Nastąpiło to tuż po wprowadzeniu w Ameryce podatku od sprzedaży leków. To także wskazuje na to, że nie sam pomysł jest kluczem do sukcesu ale trzeba zadbać o odpowiednią promocję i reklamą, która często jest wielką dźwignią handlu.

Coca-Cola niewątpliwie jest napojem, który przynosi jej twórcom wielkie zyski. Dlatego producenci bardzo dbają o ostrożność w przekazywaniu innym jej składu. Gdy receptura trafiła do rodziny Candlerów, a potem Woodruff – nadal strzeżono jej jak oka w głowie. Dzisiaj Coca-Cola jest najlepiej chronionym sekretem w historii handlu. Firma nigdy nie ujawnia ile osób zna skład najpopularniejszego napoju świata Coca Cola. Od 1925 roku oryginalna receptura była przechowywana w skarbcu banku SunTrust w Atlancie. W roku 2011 firma przeniosła ją do muzeum historii Coca-Coli w Atlancie.


Historia Pepsi

historia pepsi

Głównym rywalem dla Coca Coli stała się Pepsi, która w smaku jest niemalże identyczna, chociaż odmienna. Pepsi-Cola została wprowadzona na rynek w 1893 roku. Miejscem gdzie się narodziła jest New Bern w Karolinie Północnej. W 1905 roku producenci podjęli decyzję o sprzedaniu licencji pierwszym piętnastu rozlewniom. Produkcja i sprzedaż napoju gazowanego Pepsi przynosiła ogromne zyski, jednak po około siedemnastu latach nastąpił kryzys i pierwszy założyciel Pepsi był zmuszony do sprzedania swojej firmy.

Fakt ten wykorzystali Loft i Guth, którzy znani byli w tamtych czasach z produkcji i sprzedaży słodyczy. Połączyli oni produkcję słodyczy ze słynnym napojem Pepsi i tak powstała istniejąca do dzisiaj Pepsi Cola Company, która prosperuje znakomicie. W ciągu kolejnych sześciu lat liczba producentów Pepsi urosła do 250. Natomiast nazwa wzięła się od enzymu, który początkowo był dodatkiem Pepsi-Coli, pepsyny. Miała ona pomagać w leczenie niestrawności. Polsce Pepsi-Cola był produkowana od 1973 roku w Gdańsku, Szczecinie, Krakowie i Poznaniu a także Wrocławiu.

Skład napojów tego typu tak jak w przypadku Coca-Coli jest zawsze objęty ścisłą tajemnicą. Na pewno zawiera kofeinę (produkowaną najprawdopodobniej z orzeszków coli), cukier, karmel (służący głównie jako barwnik), kwas fosforowy lub syntetyczny kwas cytrynowy oraz to, co stanowi zazwyczaj największą tajemnicę, czyli zestaw substancji smakowo-zapachowych. Ponadto skład napoju ulega ciągłym zmianom receptury zarówno w czasie, jak i ze względu na region geograficzny świata, tak by móc spełniać stale najwyższe wymagania kubków smakowych konsumentów Pepsi Coli.

Zysk Pepsi Coli to nie tylko produkcja i dystrybucja napojów bezalkoholowych a także produktów spożywczych takich jak chipsy. Pepsi Cola skupuje od polskich rolników około 120 tysięcy ton ziemniaków na potrzeby produkcji chipsów.


Strategia marketingowa Coca Coli i Pepsi Coli

strategia marketingowa coca cola i pepsi

Pomysł narodzenia Coca Coli i Pepsi Coli powstał już ponad wiek temu, jednak to czy będzie on przynosił zyski zależy od polityki prowadzenia działalności. Dlatego producenci muszą iść stale z duchem czasu i reklamować stale swój produkt. Ponadto wraz z rozwojem firmy powstaje szereg nowych produktów pod tymi markami, takie jak w przypadku Coca Coli: Sprite, Kinley, Coca Cola Cherry oraz w przypadku Pepsi Cola, Pepsi Light, Lay’s.

Wielką reklamą dla produktu jest także reklamowanie go przez słynną osobę, dlatego tak wielki potencjał przynosi dzisiaj Instagram i kanał YouTube. Firmy wręcz się biją niekiedy o zdjęcie swojego produktu na fanpage’u jakiejś sławnej osoby.

Czy i Ty możesz wykorzystać to w swoim biznesie? Na pewno tak. Pomyśl więc, jak możesz taką strategię marketingową zastosować i jak najszybciej ją zastosuj. Wtedy łatwiej Ci będzie zauważyć pewne efekty. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.