Jak zrobić kurs na własnej platformie i na Udemy? Dokładne koszty i przykład kursu

Jak stworzyć kurs online na podstawie kursu Ogarnij Pozycjonowanie

Kurs „Ogarnij pozycjonowanie stron www i SEO” skierowany jest do osób, które bez wiedzy informatycznej i programistycznej, poradzą sobie z pozycjonowaniem stron www i SEO. Jego wykonaniem zająłem się krok po kroku, więc poniżej ukażę Ci, jak stworzyć własny kurs online krok po kroku. I to na własnej platformie WordPress.

stworzenie kursu online nie okazało się tak trudne 🙂

W twoim wypadku może być podobnie. Jeśli więc myślisz w przyszłości o stworzeniu własnego kursu online, to skorzystaj z poniższych wskazówek. To prawdziwe mięcho o prostych i świetnie działających kursach online.


Spis treści:

 1. O moim kursie Ogarnij Pozycjonowanie
 2. Jak stworzyć kurs online – platformę kursowa wp
 3. Jak przygotowałem kurs online?
 4. Ile kosztowało mnie stworzenie kursu online?
 5. Jak stworzyć kurs online – moje rady?

O moim kursie Ogarnij Pozycjonowanie

Wiem, jak dla niektórych trudne się to wydaje, więc kurs został przygotowany prosto i przejrzyście. Pojawia się w nim trochę teorii, ale przede wszystkim praktyczne wskazówki. Pokazują, jak krok po kroku nauczyć się pozycjonowania stron www, zarówno poprzez filmy wideo oraz poradniki PDF i Quizy.

Do tworzenia kursu wykorzystuję własną platformę WordPress, a do tworzenia PDF-ów program Google Docs, do grafiki Pixabay i Canva oraz wiele innych, które także przedstawiam w zakładce „Narzędzia„. Więcej informacji o samym kursie otrzymasz w moim sklepie.


Jak zrobić kurs online – Platforma kursowa WP

Zależało mi na tym, aby budowę kursu online opanować bez dodatkowego wsparcia. Korzystałem tylko ze wsparcia innych osób, które chętnie dzieliły się tym, jak tworzyły kursy online. I część ich wskazówek udało mi się uwzględnić. Do budowy kursu online wykorzystałem własną domenę, hosting i WordPress. Dzięki temu udało mi się stworzyć kurs tak, jak bym chciał. A dodatkowo sprzedaż może odbywać się w sposób automatyczny.

Do zrobienia kursu online wykorzystałem:

 • nową instalację WordPressa
 • subdomenę do domeny ogarnijpozycjonowanie.pl – za subdomeny nie musiałem dodatkowo płacić
 • darmowy motyw Twenty Fifteen – polecam także Divi

Zainstalowane wtyczki WordPress:

 • BAW Easy Invitation Codes – pozwala na założenie nowego konta do kursu za pomocą specjalnego kodu, który klient otrzymuje do zrealizowaniu zamówienia.
 • LoginPress – Customizing the WordPress Login – pozwala zmienić wygląd strony logowania, dzięki czemu nie wygląda ona standardowa, lecz jest związana z tematyką kursu.
 • Nav Menu Roles – wtyczka umożliwia kontrolowanie, które elementy menu są dostępne dla osób zalogowanych, wylogowanych i wszystkich użytkowników.

Wykorzystałem także inne wtyczki, ale te powyższe to najcenniejsze, które mogę szczerze polecić do tworzenia kursów online.


Jak przygotować kurs online?

 1. Lekcje kursu zostały wykonane przede wszystkim w postaci plików wideo. Nie chciałem ich wrzucać na własny hosting, ponieważ zajmowałyby za wiele miejsca. A dodatkowo należałoby wprowadzić różne działania programistyczne, aby poprawnie wyświetlały się za każdym razem. Dlatego poszedłem krótszą i bezpieczniejszą drogą – umieściłem filmy na YouTube(można na Vimeo czy Wistii) i tam te filmy ustawione jako „niepubliczne”. Do każdej lekcji przygotowany został 1 plik wideo wraz z krótkim zapisem tekstowym + poradnik w formie PDF i czasami Quiz. Wszystkie lekcje wykonane zostały jako wpisy na WordPressie, tak samo jak wpisy blogowe.
 2. Kurs podzieliłem na 5 modułów, a każdy moduł ukazuje osobną kategorię wpisów. Nie stosowałem żadnych tagów.
 3. Wszystkie daty wpisów ułożone od końcowej do pierwszej lekcji, aby ułatwić nawigację między lekcjami – na samym dole mam wtedy ustawione przejście do lekcji następnej bądź poprzedniej.
 4. Założenie konta nowych użytkowników odbywa się automatycznie. W ustawieniach ogólnych WordPressa jest dostępna opcja „każdy może zarejestrować” i następnie jako „Subskrybent”. Dzięki temu nowi użytkownicy nie mają dostępu do panelu administracyjnego WordPress, więc nie mogą wprowadzać żadnych zmian w kursie. Dostępna jest dla nich treść całego kursu.

Film przedstawiający kurs online na kanale #JakSieRozwijac:


Ile kosztowało zrobienie kursu online?

Płaciłem tylko za nową domenę, hosting już miałem. Materiały promocyjne, logo itp. zrealizowałem samodzielnie. Tak więc za kurs zapłaciłem niecałe 10 zł + mój bezcenny czas. Ile dokładnie? Założenie platformy, instalacja i ustawienie wtyczek zajęło mi ok. 2-3h. Najwięcej zajęło tworzenie treści kursu, wszystkich lekcji, materiałów wideo na YT, materiałów PDF na dropbox – blisko 2 tygodnie. Każdego dnia starałem się nagrywać 2-3 lekcje. Ogółem filmy wideo zajmują blisko 3h nagrań. Warto jednak wspomnieć o czasie poświęconym na cięcie i składanie filmów (przez darmowy program VSDC Free Video Editor). Złożenie blisko 40 lekcji wymagało wiele pracy 🙂

Kurs o tematyce pozycjonowania i SEO przede wszystkim musiałem zbudować w postaci wideo, gdzie tłumaczę wszystko krok po kroku. Natomiast, aby zaspokoić wszystkich potrzeby, utworzyłem prawie do każdej lekcji poradnik PDF, który przedstawia najważniejsze informacje. W całym kursie zostało wykonanych blisko 15 poradników + 3 Quizy.

Było warto? Oczywiście, że tak. Mogę przecież regularnie korzystać z własnej platformy kursu online i skonfigurować ją tak, jak chcę. Choć aktualnie wszystkie swoje kursy online umieściłem na platformie Udemy. I tylko tam można z nich korzystać. Zdobyte doświadczenie wykorzystam w przyszłości. I może za pewien czas wrócę do własnej platformy kursów. Zobaczymy!


Jak stworzyć kurs online – moje rady

 • zacznij tworzyć – najlepiej każdego dnia, opracuj spis treści kursu, grupę docelową, wstępne materiały wideo, audio i tekstowe.
 • ustal datę ukończenia kursu – będziesz wiedział, ile lekcji i innych rzeczy musisz przygotować każdego dnia i tygodnia. Kalendarz na pewno będzie Ci pomocny.
 • platformy nie musisz wykonać samodzielnie, choć ta wyżej wspomniana przeze mnie jest bardzo prosta. Istnieją firmy, które zajmują się budową takich platform, natomiast tutaj musisz liczyć się z pewnymi kosztami. Inna opcja to także umieszczenie swojego kursu na Udemy czy innych platformach, ale wtedy zarabiasz na prowizji.

Masz pytania co do robienia kursu online czyli jego tworzenia, sprzedaży? Daj znać w komentarzu, a chętnie Ci pomogę. Bądź od razu dołącz do kursu „Jak tworzyć i sprzedawać kursy online?„. Zapraszam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.