Jak stworzyć kurs online? Na przykładzie kursu Ogarnij Pozycjonowanie

Jak stworzyć kurs online? Na przykładzie kursu Ogarnij Pozycjonowanie

Kurs „Ogarnij pozycjonowanie stron www i SEO” skierowany jest do osób, które bez wiedzy informatycznej i programowania poradzić sobie z pozycjonowaniem stron www i SEO. Jego wykonaniem zająłem się krok po kroku, więc poniżej ukazuję, jak stworzyć kurs online krok po kroku.

stworzenie kursu online nie okazało się tak trudne 🙂

W twoim wypadku może być podobnie. Jeśli więc myślisz w przyszłości o stworzeniu własnego kursu online, to skorzystaj z poniższych wskazówek. To prawdziwe mięcho o prostych i świetnie działających kursach online.


Spis treści:

 1. O moim kursie Ogarnij Pozycjonowanie
 2. Jak stworzyć kurs online - platformę kursowa wp
 3. Jak przygotowałem kurs online?
 4. Ile kosztowało mnie stworzenie kursu online?
 5. Jak stworzyć kurs online - moje rady?

O moim kursie Ogarnij Pozycjonowanie

Wiem, jak dla niektórych trudne się to wydaje, więc kurs został przygotowany prosto i przejrzyście. Pojawia się w nim trochę teorii, ale przede wszystkim praktyczne wskazówki. Pokazują, jak krok po kroku nauczyć się pozycjonowania stron www, zarówno poprzez filmy wideo oraz poradniki PDF i Quizy.

Do tworzenia kursu wykorzystuję własną platformę WordPress, a do tworzenia PDF-ów program Google Docs, Canvę i inne. Więcej informacji o samym kursie jest na stronie ogarnijpozycjonowanie.pl


Jak stworzyć kurs online - Platforma kursowa WP

Zależało mi na tym, aby budowę kursu online opanować bez dodatkowego wsparcia. Korzystałem tylko ze wsparcia innych osób, które chętnie dzieliły się tym, jak tworzyły kursy online. I część ich wskazówek udało mi się uwzględnić. Do budowy kursu online wykorzystałem własną domenę, hosting i WordPress. Dzięki temu udało mi się stworzyć kurs tak, jak bym chciał. A dodatkowo sprzedaż może odbywać się w sposób automatyczny.

Do zrobienia kursu online wykorzystałem:

 • nową instalację WordPressa
 • subdomenę do domeny ogarnijpozycjonowanie.pl – za subdomeny nie musiałem dodatkowo płacić
 • darmowy motyw Twenty Fifteen - polecam także Divi

 

Zainstalowane wtyczki WordPress:

 • BAW Easy Invitation Codes - pozwala na założenie nowego konta do kursu za pomocą specjalnego kodu, którzy klient otrzymuje do zrealizowaniu zamówienia.
 • LoginPress – Customizing the WordPress Login - pozwala zmienić wygląd strony logowania, dzięki czemu nie wygląda ona standardowa, lecz jest związana z tematyką kursu.
 • Nav Menu Roles - wtyczka umożliwia kontrolowanie, które elementy menu są dostępne dla osób zalogowanych, wylogowanych i wszystkich użytkowników.

 

Wykorzystałem także inne wtyczki, ale te powyższe to najcenniejsze, które mogę szczerze polecić do utworzenia kursu online.


Jak przygotowałem kurs online?

 1. Lekcje kursu zostały wykonane przede wszystkim w postaci plików wideo. Nie chciałem ich wrzucać na własny hosting, ponieważ zajmowałyby za wiele miejsca. A dodatkowo należałoby wprowadzić różne działania programistyczne, aby poprawnie wyświetlały się za każdym razem. Dlatego poszedłem krótszą i bezpieczniejszą drogą - umieściłem filmy na YouTube (można na Vimeo czy Wistii) i tam te filmy ustawione jako "niepubliczne". Do każdej lekcji przygotowany został 1 plik wideo wraz z krótkim zapisem tekstowym + poradnik w formie PDF i czasami Quiz. Wszystkie lekcje wykonane zostały jako wpisy na WordPressie, tak samo jak wpisy blogowe.
 2. Kurs podzieliłem na 5 modułów, a każdy moduł ukazuje osobną kategorię wpisów. Nie stosowałem żadnych tagów.
 3. Wszystkie daty wpisów ułożone od końcowej do pierwszej lekcji, aby ułatwić nawigację między lekcjami - na samym dole mam wtedy ustawione przejście do lekcji następnej bądź poprzedniej.
 4. Założenie konta nowych użytkowników odbywa się automatycznie. W ustawieniach ogólnych WordPressa jest dostępna opcja "każdy może zarejestrować" i następnie jako "Subskrybent". Dzięki temu nowi użytkownicy nie mają dostępu do panelu administracyjnego WordPress, więc nie mogą wprowadzać żadnych zmian w kursie. Dostępna jest dla nich treść całego kursu.

Film przedstawiający kurs online na kanale JakSieRozwijac:


Ile kosztowało stworzenie kursu online?

Płaciłem tylko za nową domenę, hosting już miałem. Materiały promocyjne, logo itp. zrealizowałem samodzielnie. Tak więc za kurs zapłaciłem niecałe 10 zł + mój bezcenny czas. Ile dokładnie? Założenie platformy, instalacja i ustawienie wtyczek zajęło mi ok. 2-3h. Najwięcej zajęło utworzenie treści kursu, wszystkich lekcji, materiałów wideo na YT, materiałów PDF na dropbox - blisko 2 tygodnie. Każdego dnia starałem się nagrywać 2-3 lekcje. Ogółem filmy wideo zajmują blisko 3h nagrań. Warto jednak wspomnieć o czasie poświęconym na cięcie i składanie filmów (przez darmowy program VSDC Free Video Editor). Złożenie blisko 40 lekcji wymagało wiele pracy 🙂

Kurs o tematy pozycjonowania i seo przede wszystkim musiałem zbudować w postaci wideo, gdzie tłumaczę wszystko krok po kroku. Natomiast, aby zaspokoić wszystkich potrzeby, utworzyłem prawie do każdej lekcji poradnik PDF, który przedstawia najważniejsze informacje. W całym kursie zostało wykonanych blisko 15 poradników + 3 Quizy.

Było warto? Oczywiście, że tak. Mogę przecież regularnie korzystać z własnej platformy kursu online i konfigurować ją tak, jak chcę.


Jak stworzyć kurs online - moje rady

Tworzenie własnego kursu online cieszy się coraz większą popularnością. Powstają nawet specjalne grupy na FB, które pomagają w tworzeniu i promocji własnych kursów online. Ja korzystałem z pomocy Jacka Wolniewicza https://www.facebook.com/jacekwolniewiczmasterteacher/

O czym warto pamiętać tworząc własny kurs online:

 • zacznij tworzyć - najlepiej każdego dnia, opracuj spis treści kursu, grupę docelową, wstępne materiały wideo, audio i tekstowe.
 • ustal datę ukończenia kursu - będziesz wiedział, ile lekcji i innych rzeczy musisz przygotować każdego dnia i tygodnia. Kalendarz na pewno będzie Ci pomocny.
 • platformy nie musisz wykonać samodzielnie, choć ta wyżej wspomniana przeze mnie jest bardzo prosta. Istnieją firmy, które zajmują się budową takich platform, natomiast tutaj musisz liczyć się z pewnymi kosztami. Inna opcja to także umieszczenie swojego kursu na Udemy czy innych platformach, ale wtedy zarabiasz na prowizji.

 

Masz pytania co do kursu online - daj znać w komentarzu 🙂

 

Zobacz także: Motywacja do nauki i pracy – 30 pomysłów

Najlepsze podcasty – polskie i angielskie

10 sposobów na pozycjonowanie stron www – część 1

 

Chcesz bardziej poznać techniki pozycjonowania i opanować SEO?!

Zapraszam Cię do mojego kursu online "Ogarnij Pozycjonowanie".

 

Jak stworzyć kurs online? Na przykładzie kursu Ogarnij Pozycjonowanie
5.3 (105.33%) 15 votes

Dodaj komentarz :)