Praca freelancera – zalety i wady pracy przez Internet

Praca freelancera - zalety i wady pracy przez Internet

Zastanawiasz się nad rzuceniem pracy na etacie i założeniem własnej firmy? Chcesz pracować na własny rachunek bez stojącego nad tobą szefa? W tym artykule dowiesz się wszystkiego na temat freelancingu, co ułatwi ci stawianie pierwszych kroków w prowadzeniu własnego biznesu.   

Widok siedzącego w kawiarni freelancera, który o 12 zaczyna swój dzień pracy sprawia, że dla wielu staje się to marzeniem. Freelancing zyskuje na popularności, gdyż coraz więcej osób zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, że etat to praca nie tylko na swój rachunek. Z kolei to co zarobisz jako freelancer idzie w stu procentach do ciebie, oczywiście po opłaceniu podatków. Jednak prowadzenie własnej firmy pozwala osiągnąć nawet kilkukrotnie wyższe zarobki niż pracując na etacie. 

Praca freelancera – plusy i minusy

Freelancing często jest postrzegany jako wymarzona praca, jednak nie dla każdego będzie to najlepsze rozwiązanie. Bowiem praca jako freelancer nie gwarantuje nam stałego dochodu, tak jak to ma miejsce w przypadku pracy na etacie. Mogą zdarzyć się miesiące, w których nie zarobisz nic, a w innych przytłoczy Cię natłok zleceń. Zatem decydując się pracować jako freelancer akceptujesz zarówno zalety tego rozwiązania, jak i wady, z których musisz zdawać sobie sprawę. Minusem może być również fakt, że ciężko jest wypracować równowagę między życiem prywatnym a pracą, zwłaszcza na początku, kiedy to z reguły przyjmuje się wszystkie zlecenia. Z czasem zyskasz stałych klientów, a poczta pantoflowa sprawi, że będziesz otrzymywał wiele zleceń. Minusem freelancingu jest to, że nie można skorzystać z płatnego urlopu czy chorobowego. Jednak alternatywą jest możliwość zrobienia wakacji w dowolnym momencie, o ile pozwolą Ci na to finanse. Zawsze wcześniej możesz wykonać więcej zleceń, aby móc zrobić sobie kilka dni przerwy. 

Możliwość ustalania własnego grafiku to niewątpliwie plus pracy jako freelancer, jednak musisz uważać, aby się nie przepracowywać. Możesz wyznaczyć godziny pracy, które Ci pasują i staraj się trzymać tych ram czasowych. Częstym błędem wielu freelancerów jest odpowiadanie na maile czy rozmowy z klientami w różnych dziwnych godzinach, gdyż klient ma czas tylko po 22 albo przed 8 rano. Musisz pamiętać, że klienci chcą korzystać z Twoich usług, dlatego to oni powinni dostosować się do Ciebie, a nie na odwrót. Jeśli będzie to o normalnej porze, to możesz zrobić wyjątek, jednak staraj się załatwiać wszystkie sprawy służbowe w godzinach pracy, które sobie wyznaczysz. Work-life balance jest ważnym aspektem freelancingu, gdyż w łatwy sposób może dojść do wypalenia zawodowego kiedy za bardzo poświęcisz się pracy. Możliwość pracy o dowolnej porze przydaje się kiedy posiadasz dzieci, gdyż można dostosować grafik do partnerem, co ułatwia zajmowanie się domem. 

Dla wielu najważniejszą korzyścią w pracy jako freelancer będą wysokie zarobki, które mogą być nawet kilkukrotnie wyższe niż w przypadku pracy na etacie, w tej samej branży. Prowadząc własną firmę, wypracowany przez Ciebie zysk jest cały Twój. Z kolei pracując na etacie dostajesz tylko część pieniędzy, które klienci płacą za wykonanie usług, gdyż reszta trafia na konto firmy. Zatem praca na swoim da Ci dużą satysfakcję, co również jest plusem freelancingu. W końcu samodzielnie zapracujesz na Twój własny sukces, a to wpływa nie tylko na satysfakcję, ale również na pewność siebie. 

Kolejną ważną sprawą jest wolność wyboru odnośnie zleceń, które będziesz realizował. Pracując na etacie nie za bardzo masz na to wpływ, gdyż zadania są często narzucane z góry. Może się tak zdarzyć, że dostaniesz zlecenie, które nie do końca wpasuje się w Twoje preferencje. Przykładowo fotograf, który specjalizuje się w sesjach produktowych, niekoniecznie może chcieć robić zdjęcia na weselu. To nieco abstrakcyjny przykład, ale pracując na etacie często nie masz wpływu na wybór zleceń, gdyż pozyskiwaniem klientów może zajmować się Twój przełożony. Jako freelancer możesz wybierać zlecenia, które Ci odpowiadają nie tylko pod względem tematyki, ale również finansowo. Pamiętaj, że zawsze znajdzie się ktoś, kto wykona to samo zlecenie nawet 2 razy taniej, jednak musisz znać swoją wartość. Jeśli wykonujesz pracę na wysokim poziomie, zadbaj o to, aby stawki za Twoje usługi były adekwatne. Są klienci, dla których liczy się przede wszystkim jakość usług, a nie ich cena. 

Praca freelancera – przejście z etatu na freelancing

Rzucenie pracy z dnia na dzień często nie jest możliwe, gdyż w umowie o pracę zawarty jest okres wypowiedzenia, który może trwać do kilku miesięcy. W przypadku umowy o dzieło czy zlecenie sprawa jest prostsza i często można zrezygnować z pracy w dowolnym terminie, bez ponoszenia konsekwencji. Jednak musisz być świadom tego, że początki pracy jako freelancer nie są wcale takie proste, ze względu na konieczność znalezienie pierwszych klientów.

Później jest już z górki, ponieważ zadowoleni klienci będą polecać Twoje usługi, co jest darmową formą reklamy. Zanim zdecydujesz się porzucić pracę, zadbaj o zabezpieczenie finansowe na wypadek, gdyby Twoja firma nie przynosiła zysków w ciągu pierwszych kilku tygodni czy miesięcy. W ten sposób będziesz spał spokojnie nie martwiąc się o środki na życie. Wiele osób decyduje się pracować na pół etatu, aby mieć zapewniony stały miesięczny dochód, a freelancing można wykonywać w wolnym czasie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Promocja na wszystkie kursy online!

Zajrzyj do zakładki "Kursy Online" i sprawdź najlepsze promocje na kursy o grafice i fotografii, marketingu, zarabianiu przez Internet, IT i AI. Zapraszamy!

Promocja!
1