Karty kredytowe i debetowe – 10 zasad rozsądnego i bezpiecznego korzystania z “plastikowych” płatności

Karty kredytowe i debetowe - 10 zasad rozsądnego i bezpiecznego korzystania z "plastikowych" płatności

Karta kredytowa to naprawdę doskonałe narzędzie do wykonywania transakcji, a poza granicami, gdy chcemy zarezerwować wynajem auta czy miejsce w hotelu, to także narzędzie niezbędne. Nie dość na tym, gdy używamy jej z głową, mamy dostęp do szybkich i całkowicie bezpłatnych pieniędzy, a w dodatku jesteśmy bezpieczni. Wystarczy tylko przestrzegać kilku zasad. Każdej karty płatniczej, w tym także i debetowej, tyczy się higiena korzystania z niej. Postanowiłem zebrać i przedstawić 10 rozsądnego korzystania z tego typu plastikowego środka płatności.

Bezpieczne korzystanie z karty debetowej lub kredytowej – 10 zasad

1. Nigdy nie wypłacaj gotówki

Karta płatnicza, jak sama nazwa wskazuje, służy wyłącznie do płacenia. Jeśli chcesz użyć banknotów np. na lokalnym targu, musisz je mieć przy sobie. Oczywiście, możesz wypłacić gotówkę z bankomatu, ale licz się z tym, że taka transakcja będzie cię sporo kosztowała. Po prostu w tym momencie skorzystaj ze swojej karty debetowej i wypłać pieniądze z rachunku osobistego.

2. Pilnuj dat spłaty

Opanuj terminy takie jak okres bezodsetkowy i cykl rozliczeniowy i posprawdzaj dokładnie daty. Pamiętaj, że twój cykl rozliczeniowy nie musi odpowiadać kalendarzowemu miesiącowi. Jeśli nauczysz się pilnować dat i spłacać pieniądze w terminie, a w dodatku wykorzystywać kartę do kwot, które zaleca bank, będzie ona całkowicie bezpłatna.

3. Spłacaj całość

Na wyciągu z karty, przygotowywanym przez bank co miesiąc zobaczysz dwie kwoty:

  • jedna to całkowita kwota do spłaty,
  • a druga to minimalna wymagana spłata.

Spłacaj całość, a jeśli wiesz, że przez kilka miesięcy nie będzie cię stać na spłatę, skontaktuj się z bankiem. Zdecydowanie taniej będzie rozłożyć spłatę na raty niż pokrywać wyłącznie minimalną kwotę przez dłuższy czas.

4. Ustal limity płatności

W większości przypadków twoje pieniądze są całkowicie bezpieczne, ale na wszelki wypadek, możesz ustalić limity dzienne transakcji, które wykonujesz i to odrębnie np. do zakupów w sklepach internetowych czy do transakcji w sklepach. Przyda ci się to także, abyś zachował umiar. Szczególnie w czasie wakacji, gdy potrafimy stracić głowę, pewne ograniczenia, które sam sobie narzucisz, są naprawdę wskazane.

5. Na wakacje zabieraj dwie karty

W życiu bywa różnie i jeśli wyjeżdżasz, postaraj się zabrać dwie karty np. płatniczą i kredytową. Raz, że uchroni cię to przed brakiem dostępu do gotówki, w razie gdybyś zgubił kartę, a dwa nie wszystkie bankomaty i terminale obsługują wszelkie organizacje płatnicze bezprowizyjnie. Bywają takie dedykowane wyłącznie kartom VISA lub wyłącznie Mastercard.

Pozabankowe karty kredytowe w 1 miejscu: https://darmopozyczka.pl/pozabankowa-karta-kredytowa-ranking/

6. Zapisz w notesie numer do centrum zastrzegania kart

To numer, który umieszczany jest na każdej karcie. Tylko, co ci to da, jeśli nie masz już karty? Dlatego przepisz go do notesu, żeby wiedzieć, gdzie dzwonić. W razie zgubienia lub kradzieży twojej plastikowej przepustki do udanych zakupów czy podróży, nie będziesz tracił czasu i nerwów na szukanie numeru telefonu do biura obsługi klienta.

7. Nie zwlekaj z zastrzeżeniem karty

Nie ociągaj się z zastrzeżeniem karty, jeśli ci ja ukradną lub po prostu ci zginie. Silne uwierzytelnienie stosunkowo dobrze cię chroni, ale nie zawsze jest wymagane. Do określonej z góry przez bank kwoty, to ty ponosisz odpowiedzialność za nieuprawnione transakcje, więc im szybciej ją zastrzeżesz, tym większa gwarancja, że nic nie stracisz. Masz w końcu drugą kartę, prawda?

8. Pilnuj karty debetowej/kredytowej

To chyba oczywiste, to w końcu twoje pieniądze, a więc pilnowanie karty nie tylko zaoszczędzi ci przykrości i trudności z powodu braku możliwości zapłaty, ale także uchroni twój majątek.

portfel w tylnej kieszenie spodni - łatwy łup dla złodzieja

9. Nie zapominaj o zabraniu karty z bankomatu

Roztargnienie bywa przekleństwem, zwłaszcza że często działamy odruchowo. Nie w każdym kraju bankomat działa tak, jak w Polsce, gdzie najpierw zabieramy z bankomatu kartę, a potem gotówkę, bo bywa odwrotnie. Zawsze, zanim odejdziesz od bankomatu, sprawdź, czy masz kartę i pieniądze.

10. Sprawdzaj rachunki na dedykowanym kocie do karty

W euforii zakupów nie zapominaj o zabraniu potwierdzenia transakcji i sprawdzeniu rachunku. Nieuczciwy sprzedawca zawsze może wykorzystać twoje roztargnienie i nabić zupełnie inną kwotę na terminal. Dziś, gdy wystarczy tylko dotyk, jest to naprawdę proste oszustwo i nie daj się na nie złapać.

Ranking kart kredytowych: https://darmopozyczka.pl/najlepsza-karta-kredytowa-online-ranking/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Promocja na wszystkie kursy online!

Zajrzyj do zakładki "Kursy Online" i sprawdź najlepsze promocje na kursy o grafice i fotografii, marketingu, zarabianiu przez Internet, IT i AI. Zapraszamy!

Promocja!
1