Jak szukać pracę w Internecie i gdzie?

Jak szukać pracę w Internecie i gdzie w 2020 roku

Zastanawiasz się, gdzie i jak zacząć szukać pracę w Internecie? Na to pytanie próbuje znaleźć odpowiedź wielu bezrobotnych, ale i takich, którzy mają już dość swojego dotychczasowego miejsca pracy i mają nadzieję coś zmienić w swoim życiu. Czy warto wybrać się do lokalnego urzędu pracy lub agencji pośrednictwa pracy? Z pewnością tak, ale mimo wszystko warto przejrzeć Internet, w którym można znaleźć ciekawe oferty pracy bez wychodzenia z domu.

Poznaj kilka pomysłów na to, gdzie rozpocząć szukanie pracy w Internecie oraz jak rozwinąć swój biznes online!

W pierwszej kolejności weź pod uwagę fakt, że ogłoszeń pracy jest bardzo wiele. I na pewno będziesz w stanie wyszukać pracę, która szczególnie Ciebie interesuje. Możliwe, że dzięki temu już niedługo zaczniesz wykonywać pracę, na której Ci zależy. Przekonaj się poniżej, jak możesz do tego dojść. Powodzenia 🙂


Spis treści:

 1. Jak zacząć szukać pracy?
 2. Gdzie szukać pracy w Internecie?
 3. Szukanie pracy w internecie – wnioski
 4. Jakie błędy unikać w CV

Jak szukać pracę w Internecie?

Jak zacząć szukać pracy w Internecie

Chcesz poznać skuteczne sposoby szukania pracy?! Zanim do tego przejdziesz, to dokładnie ustal, jaką pracę chciałbyś wykonywać(może praca zdalna). Taką, która będzie sprawiać Ci zadowolenie i nie znudzisz się nią nawet po kilku latach. Uwzględnij więc swoje zainteresowania, hobby. A możliwe, że ważniejsze są dla Ciebie zarobki. W takim razie ustal, ile chciałbyś zarabiać na godzinę bądź na cały etat.

Dodatkowo zdecyduj jaka forma zatrudnienia jest dla Ciebie najlepsza: umowa o pracę na okres bezterminowy, umowa o zlecenie, umowa o dzieło czy na praca czarno(tego nie polecam).

Inne pytania w kwestii pracy:

 • Czy praca ma zapewniać Tobie i bliskim ubezpieczenie zdrowotne?
 • Chcesz pracować w Polsce czy za granicą?
 • Czy chcesz rozwijać się w pracy, uzyskać awans?
 • ile chcesz zarobić? Aby dowiedzieć się, ile powinieneś zarobić na danym stanowisku, skorzystaj Raportu Wynagrodzenia(patrz. Ile zarabia specjalista SEO?)

Odpowiedz sobie na te pytania na kartce, a dzięki temu uzyskasz bliższy obraz pracy, którą następnie będziesz poszukiwał. Nie skupisz się na pierwszej lepszej, ale na tej, która spełnia Twoje oczekiwania. Do dzieła!


Jak szukać pracę w Internecie?

 • Po pierwsze daj sobie czas, nie stresuj się za bardzo tym, że aktualnie nie masz pracy. Skup się bardziej na tym, co możesz zrobić, aby ją uzyskać. Nastawiaj się pozytywnie, a to na pewno ułatwi Ci znalezienie tej odpowiedniej pracy. Weź pod uwagę fakt, że w naszym kraju bezrobocie prawie nie występuje. Jest pełno ofert pracy, więc wystarczy je tylko dobrze wyszukać. A z tym nie będziesz miał problemu, ponieważ łatwo jest aktualnie szukać pracę w Internecie. Ale o tym dowiesz się poniżej.
 • Po drugie nie wysyłaj wszędzie swojego CV, byle tylko gdzieś uzyskać zatrudnienie. Pamiętaj, że praca zabiera Ci blisko 1/3 Twojego życia. Lepiej więc, aby była to praca na Twoich warunkach, przynajmniej w większości.
 • Po trzecie ustal, co sprawi Ci największą satysfakcję. Możliwe, że już dzięki temu dowiesz się, co tak naprawdę chcesz robić i jakiej pracy warto szukać.
 • Po czwarte przygotuj wysokiej jakości CV i list motywacyjny(dostosowany do każdej firmy i zawodu indywidualnie).
 • Po piąte zadbaj o networking i budowanie znajomości – w swoich kanałach Social Media(na FB, Instagram itp.) zadbaj o właściwe przedstawienie swojej osoby. Pamiętaj, że te konta mogą przeglądać później pracodawcy, aby ocenić z kim mają do czynienia. Zawrzyj tam informacje o swoim doświadczeniu zawodowym, sprawdź galerię zdjęć i oceń czy wszystkie są odpowiednie. Dodatkowo zastanów się nad wszelkimi komentarzami, które pozostawiasz w sieci. One również stanowią pewne świadectwo o Tobie.
 • Po szóste zadbaj o samorozwój – mogą Ci w tym pomóc już moje kursy online o SEO, WordPress, Pracy zdalnej i Biznesie online. Dzięki nim już wielu moich studentów poszerzyło swoje kompetencje i uzyskało zatrudnienie. A inni zdecydowali się nawet założyć własną działalność. Z tobą może być podobnie!
 • Po siódme gromadź i chwal się referencjami od poprzednich pracodawców – niech wiedzą, że inni Cię polecają, że można Tobie zaufać, jesteś pracowity itd.
 • Po ósme przygotuj się do zadań testowych i rozmowy kwalifikacyjnej – gdy dana firma daje Ci pewne zadanie próbne bądź zaprasza na rozmowę, to potraktuj to jako priorytet. Przyłóż się, by przedstawić się z jak najlepszej strony. To ich pozytywnie zaskoczy.

Pamiętaj: szukając pracy w Internecie musisz również uważać na ogłoszenia oszustów. Ogłaszają, że niby oferują pewną pracę, a tak naprawdę chcą wykraść Twoje dane osobowe, aby na przykład założyć na Ciebie kredyt czy inne zobowiązania.

Czy jesteś już w taki sposób przygotowany do poszukiwania pracy? Jeśli tak, to poniżej poznaj przeróżne miejsca, dzięki którym dość szybko odnajdziesz zatrudnienie. Powodzenia!

Gdzie szukać pracę w Internecie? Sprawdzone serwisy pracy!

gdzie zacząć szukać pracy w Internecie

1. OLX

Jedna z najbardziej znanych platform, które umieszczają różnego rodzaju oferty pracy i nie tylko. Tutaj raczej nie znajdziemy stanowisk kierowniczych, jeśli na takie się nastawiamy. Najczęściej znaleźć można oferty prac fizycznych (wszelkiego rodzaju zakłady fryzjerskie), kasjerów, specjalistów obsługi maszyn, ale także lektorów języków obcych czy niższych stanowisk biurowych. Z pewnością znajdzie się dużo ofert bezpłatnych praktyk, które warto odbyć, by zyskać nowe umiejętności na nowym dla nas stanowisku.

2. Gumtree.pl

To drugi z portali oferujący raczej pracę niższego szczebla i różne oferty w branży budowlanej. Tu mogą zajrzeć również przyszli kurierzy, dostawcy pizzy i barmani. Wolontariat, staż i praktyka? Wiele ciekawych i początkujących firm (choć nie tylko, znajdą się też oszuści) ogłasza się właśnie tutaj.

3. Pracuj.pl

To chyba jeden z tych portali, na którym można znaleźć wszystkie zawody, od sprzątaczki po prezesa wielkiej spółki. Wyszukiwarka jest tak skonstruowana, że bez problemu znajdziemy pracę zarówno w naszej branży jak i w interesującej nas lokalizacji. Duże szanse na znalezienie perfekcyjnej oferty pracy będą mieć dzięki temu portalowi wszelkiej maści specjaliści, zarówno ci od prac umysłowych jak i fizycznych.

4. Indeed.com

Warto tutaj zajrzeć jeśli szuka się ofert pracy z językami obcymi, w dziale księgowości lub IT. Wadą tej strony jest mała przejrzystość i mnogość różnego rodzaju reklam, które powodują, że ciężko jest znaleźć wymarzoną pracę.

5. Praca.pl

Strona poświęcona jest przede wszystkim kandydatom na stanowiska doradcze i kierownicze, a także asystenckie i te z branży IT. Jednak z łatwością można wyszukać oferty dla sprzedawców i magazynierów. Jest to strona profesjonalna, na której ogłoszenia są płatne, mamy zatem większą gwarancję, że przyszły pracodawca będzie w stanie zaproponować ciekawe warunki pracy i dobre wynagrodzenie.

Inne polecane serwisy o pracy:

 • linkedin.pl – aktualnie podstawa, od której warto zacząć. To miejsce pozwala budować coraz to większą sieć kontaktów biznesowych. Umożliwia korzystanie z aktualnej wyszukiwarki ofert pracy. Dodatkowo łatwiej tutaj sprawdzać opinie o pracodawcach i kontaktować się z nimi.
 • goldenline.pl – podobnie, jak powyższy, pozwala budować swoją sieć kontaktów biznesowych. Nadal jest wykorzystywany przez sporą ilość pracodawców. Posiada również ciekawe Forum, z którego można korzystać, aby się dalej rozwijać i uczyć od innych.
 • freelanceria.pl i useme.eu – oferty zleceń i stałej współpracy dla freelancerów i nie tylko
 • jobs.pl
 • praca.wp.pl
 • infopraca.pl
 • gazetapraca.pl
 • pracatobie.pl
 • praca.owi.pl – oferty pracy za granicą
 • absolvent.pl i feeder.com – oferty pracy dla absolwentów szkół wyższych
 • praca owi.pl
 • praca Trovit
 • careetJET.pl
 • OtoPraca.pl
 • JOBkralle
 • Wakaty.com.pl
 • jobs.pl – jeden z pierwszych serwisów z ogłoszeniami o pracę, bogaty w aktualne oferty, poradniki i cenne wskazówki dla osób poszukujących zatrudnienia.
 • infopraca.pl – przeszło 25 tysięcy aktualnych ofert pracy
 • pracatobie.pl – aktualne oferty pracy
 • aplikuj.pl – oferty pracy z całej Polski(z większym naciskiem na południe kraju).
 • linguajob – oferty pracy i wskazówki przydatne dla tłumaczy i specjalistów językowych.
 • ngo.pl – serwisy organizacji pozarządowych, gdzie w zakładce “Praca” znajduje się wiele ofert pracy w urzędach, fundacjach i innych miejscach. Idealne miejsce dla socjologów, trenerów, psychologów, studentów, pedagogów, którzy w wolnym czasie chcą znaleźć zatrudnienie w organizacjach non-profit, dzięki temu budując swoje doświadczenie i nowe możliwości.
 • pracodawca.com – przeróżne ogłoszenia agencji rekrutacyjnych, branże od kierowców, po stolarza i sprawy IT.
 • Publiczne Służby Zatrudnienia – oferty pracy z publicznych Urzędów Pracy. Można tutaj także znaleźć oferty stażu.

Gdzie i jak jeszcze szukać pracę?

 • Strony pracodawców – wiele firm na swoich stronach firmowych czy w kanałach Social Media informują o aktualnej rekrutacji pewnych pracowników. Szukaj tam zakładki “Kariera”, “Praca” bądź podobnych. Możesz również skontaktować się z firmą, w której chcesz pracować, nawet gdy nie organizuje żadnej rekrutacji. Najlepiej skontaktuj się telefonicznie. Wcześniej dobrze przygotuj, aby ukazać, dlaczego mogą być Tobą zainteresowani.
 • Siedziba firmy – firmy, sklepy, markety i inne miejsca posiadają swoje siedziby i właśnie tam wywieszają ogłoszenia i plakaty o pracę. Warto wybrać się więc na taki spacer po mieście i przejrzeć te oferty, które mogłyby najbardziej spełnić nasze potrzeby.
 • Biura karier – istnieją one w uczelniach i mają ułatwić studentom i absolwentom znalezienie pierwszego zatrudnienia. Dodatkowo łatwo jest w takich miejscach znaleźć coś na staż bądź praktykę.
 • Targi pracy – organizowane są w prawie każdym mieście. I ułatwiają wyszukanie firm, organizacji, które poszukują konkretnych pracowników. Można tam zostawić swoje CV, a zarazem sprawdzić aktualny rynek pracy.
 • Polecenia – nasi krewni, przyjaciele i znajomi mogą nam pomóc w znalezieniu pracy. Warto dać im znać, że szukamy pracy, na przykład poprzez nasze kanały Social Media. Również w popularnych grupach na Facebooku, które dotyczą naszego zawodu, możemy zaznaczyć, że poszukujemy pracy(ale zadbaj tutaj o przygotowanie ciekawego ogłoszenia czyli wyjaśnij jaką pracę poszukuje i przedstaw dobrze siebie. Dzięki temu inni mogą się do Ciebie szybko zgłosić). Pamiętaj: Nie musisz się wstydzić przed innymi, że szukasz pracy. Wstydzić można się wtedy, gdybyś w ogóle jej nie szukał 🙂
 • Bazy CV – portale z ogłoszeniami o pracę, gdzie łatwo pozostawisz swoje CV, które będzie automatycznie wysyłane do bazy kandydatów o dane stanowisko.

Ciekawi mnie, jakie możliwości Ty wykorzystujesz bądź polecasz, aby znaleźć pracę. Daj o tym znać w komentarzu, jeśli możesz.


Jak szukać pracę? Wnioski

szukanie pracy w internecie wnioski

Pamiętaj, aby nie dać się oszukać. Nie wykonuj więc pracy za darmo, nawet jeśli ma ona sprawdzić Twoje kompetencje. Dokładnie przyglądaj się umowie, szczególnie jeśli rozpoczynasz pracę zdalną. A jeśli się na tym nie znasz, wyślij wstępną umowę do znajomego prawnika, księgowego czy innej osoby, która w tej tematyce lepiej sobie radzi. Nigdy nie przesyłaj kopii swojego dowodu i innych ważnych danych (nr dowodu itp.) przez e-mail.

Staraj się dokładnie poznać firmę, w której chciałbyś pracować. W CEiDG (Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej), a jeśli zagraniczna, to w Vies European Commission. Wystarczy podać nazwę czy NIP firmy, aby móc dowiedzieć się czy ona w ogóle istnieje.

Poznaj jeszcze opinie na temat firmy. Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę Google: “nazwę firmy+opinie”, a otrzymasz propozycje serwisów, gdzie dana firma została już oceniona. Zazwyczaj opinie te pojawiają się w takich serwisach, jak: gowork, opineo i inne. Oczywiście nie traktuj wszystkich tych opinii jako prawdziwe. Ale na pewno poznanie ich da Ci większy obraz sytuacji.

Wiesz już, gdzie szukać pracy w Internecie i gdzie. Powodzenia więc w odnajdywaniu pracy swoich marzeń. A może będzie to praca zdalna bądź jakiś biznes online, który zachęci Cię do tego, aby mieć własną firmę czy spółkę. Działaj, a osiągniesz naprawdę wiele!

Przydatne artykuły:

Poszukujesz pracy? Znajdziesz ją na Pracuj.pl

20 Comments

 1. obsługa it

  Czasem też potrzebna jest pomoc doświadczonej firmy zajmującej się obsługą informatyczną. Ostatnio znalazłam dosyć ciekawą ofertę gdzie faktycznie obsługa z wielkim zaangażowaniem podchodzi do klientów

  1. Jak Się Rozwijać

   Zgadza się, to również istotna kwestia. Tylko problem zapewne większości soloprzedsiębiorców, i nie tylko, to kwestia delegowania zadań. U mnie przychodziło to z wielkim trudem. Ale bardzo pomogła uporządkować myśli książka “Esensjalista”.

 2. iwona

  Ja jakoś nie mogłam znaleźć dobrej pracy, stwierdziłam, że najpierw zapiszę się do dobrej szkoły językowej, a później wyjadę za granicę. Myślę, że to będzie dla mnie najlepsze rozwiązanie

  1. Jak Się Rozwijać

   To na pewno super opcja. Choć można chwilę się pouczyć, wyjechać i nowe warunku również zachęcają do ciągłej nauki. Niektórzy od razu musieli wyjechać i uczyć się tam na miejscu, nowego języka. My na ten moment korzystamy z narzędzia Emery, aby uczyć się j. angielskiego zdalnie i uzyskujemy coraz lepsze wyniki.

 3. monika

  Ja zdecydowałam się na to, że wyjadę za granicę do pracy. Teraz na ten moment muszę jeszcze podszkolić swój język, dlatego też znalazłam już dobrą szkołę języka angielskiego

  1. Jak Się Rozwijać

   To ciekawy pomysł. My na ten moment korzystamy z narzędzia Emery, aby uczyć się j. angielskiego zdalnie i uzyskujemy coraz lepsze wyniki.

 4. leasing motocykla

  Sama posiadam własną firmę i tak myślę by wziąć motocykl w leasing. Z tego co słyszałam to jednak taka procedura odbywa się naprawdę bardzo szybko

 5. Psycholożka

  Bardzo trafny artykuł! 🙂 Podoba mi się to jak wiele informacji on zawiera. Jako osoba poszukująca pracy z chęcią kierowałabym się treściami tutaj podanymi.

 6. Sebastian

  Świetny poradnik! Dodam od siebie, że są też dedykowane portale ogłoszeniowe zawierające zlecenia z różnych branż. To także jest sposób na znalezienie źródła zarobku. Jedno jest pewne, Internet bardzo pomaga w szukaniu pracy.

  1. Jak Się Rozwijać

   Zgadza się, z odpowiednich portali ogłoszeniowych warto korzystać 🙂

 7. Lucyna

  OGIDO portal pracy zbiera oferty dla szukających zatrudnienia. Jeśli potrzebujesz pracy, lub jesteś pracodawcą poszukującym pracownika – nasz serwis to idealne miejsce dla Ciebie. Tutaj spotykają się ambitni ludzie i rzetelni właściciele firm. Kryteria wyszukiwania wolnych stanowisk pomogą Ci odnaleźć pracę lub pracownika, jakich potrzebujesz, zgodnie z kwalifikacjami i oczekiwaniami. Nasza platforma to kompleksowa oferta dla Agencji Zatrudnienia i Agencji Pracy – korzystaj w dowolnym czasie i z każdego miejsca na ziemi, 24/7.

 8. Michał Ptak

  Wbrew pozorom sporo możliwości znalezienia pracy jest na Facebooku w grupach tematycznych.

 9. butterfly

  Ok, dziękuję za odpowiedź 🙂

 10. butterfly

  Jeśli mam pracę zdalną, to w jaki sposób przesyłać screeny dowodu itp. zaufanej firmie?

  1. Jak Się Rozwijać

   Najlepiej będzie zamazać swoje zdjęcie czy numer dowodu osobistego, ponieważ te rzeczy są często wymagane podczas zaciągania pożyczek on-line czy korzystania z innych usług. Firmy, które Cię zatrudniają – do potwierdzenia tożsamości, potrzebują jedynie imię i nazwisko, datę urodzenia i adres. Jeśli więc pewna firma wymagałaby przesłania dowodu bez zamazywania tych danych (zdjęcia i numeru dowodu), to znaczy, że nie warto z nią współpracować 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Promocja na wszystkie kursy online!

Zajrzyj do zakładki "Kursy Online" i sprawdź najlepsze promocje na kursy o grafice i fotografii, marketingu, zarabianiu przez Internet, IT i AI. Zapraszamy!

Promocja!
1