Jak dbać o komputer, jego podzespoły i przedłużyć jego żywotność?

Jak dbać o komputer, jego podzespoły i przedłużyć jego żywotność

Awarie komputerów zdarzają się coraz rzadziej, chociaż wciąż potrafią przysporzyć wielu zmartwień. Niespodziewana usterka może być przyczyną utraty ważnych danych oraz dostępu do narzędzia pracy czy zabawy, pozwalającej odstresować się po ciężkim dniu. Do tego wszystkiego dochodzi konieczność zdiagnozowania problemu i jego naprawy, co potrafi wiązać się ze znacznymi kosztami. Zamiast narażać się na takie nieprzyjemności lepiej jest zaoszczędzić sobie zmartwień i prawidłowo zadbać o komputer. Na szczęście nie jest to nic skomplikowanego!

Jak zadbać o najważniejsze części komputera?

1. Zasilacz

Zasilacz zwykle jest niedoceniany, a nawet zupełnie pomijany w poradnikach i zestawieniach, chociaż to on odpowiada za działanie całego urządzenia i jego bezpieczeństwo. Tutaj przede wszystkim należy zwrócić uwagę na producenta danego zasilacza. Godne zaufania są takie marki jak Cooler Master, Enermax, Corsair czy Fortron.

Zakup zasilacza od nieznanego wydawcy, o którym ciężko jest znaleźć opinie w Internecie może się źle skończyć. Przecież to od tego małego urządzenia zależy praca całego komputera. [b]Niewielkie spięcie czy drobna awaria w najlepszym przypadku może uszkodzić sam zasilacz[/b]. W gorszych sytuacjach do wyrzucenia może się okazać pamięć RAM, płyta główna, a w skrajnych przypadkach może być to przyczyną pożaru.

Warto pamiętać, że moc zasilacza nie jest jedynym parametrem, na który należy zwrócić uwagę. Istotne jest również napięcie, producent, zabezpieczenia oraz wysoka sprawność, która najlepiej jeśli będzie poświadczona odpowiednim certyfikatem.

2. Płyta główna

Jak zadbać o to na pozór skomplikowane urządzenie, do którego podpięte są wszystkie pozostałe podzespoły?
Tutaj najczęstszą przyczyną, która powoduje awarie płyt głównych są kondensatory. Z czasem zwyczajnie się starzeją i puchną lub są powodem przecieków. Specjalista z odpowiednią wiedzą jest w stanie je wymienić, ale z pewnością nie dokona tego przeciętny użytkownik komputera. Dodatkowo naprawiana w ten sposób płyta główna zawsze będzie już wadliwa, a jej definitywny koniec nadejdzie szybko.

Sposób dbania o tę część komputera jest wyjątkowo prosty i nie stwarza żadnych problemów. Należy zrezygnować z płyt głównych z najniższej półki, a także zadbać, aby do płyty nie dostawało się zbyt powietrze zbyt suche lub wilgotne, które może być przyczyną spięcia.

Płyty głównej absolutnie nie można dotykać podczas pracy komputera. Kiedy jest to konieczne, np. do wytarcia kurzu lub wymiany poszczególnych podzespołów, należy odłączyć całość od zasilania. Zapewni to bezpieczeństwo komputera, jak i jego użytkownika.

3. Dysk HDD / SSD

Dyski HDD powoli ustępują miejsca nowoczesnym dyskom SSD. Dzieje się tak, ponieważ SSD są znacznie mniejsze, wytrzymalsze i bez porównania szybsze. Dyski HDD są urządzeniami czysto mechanicznymi, w których poruszają się liczne delikatne elementy. To własnie one najczęściej ulegają uszkodzeniu. Żeby zminimalizować wystąpienie takiego ryzyka, należy unikać wstrząsów, zbyt częstego przenoszenia komputera (szczególnie dotyczy to laptopów) i zapewnić mu odpowiednie zasilanie, aby uniknąć skoków napięcia.

Dyski SSD nie są tak wymagające. Najważniejsze jest, aby zapewnić im odpowiednie chłodzenie.
Tutaj należy też mieć na uwadze, że dyski SSD mają ograniczoną liczbę cyklów zapisu. Podczas ich wyboru i zakupu dobrze jest zwrócić uwagę na ten parametr.

4. Pamięć RAM

Pamieć RAM jest najlepiej rozpoznawanym elementem komputera. Determinuje jakość oraz prędkość jego pracy. Wyjątkowo rzadko ulega awarii, przez co często jest zaniedbana. Aktualnie 8 GB RAM-u to praktycznie minimum, jakie komputer musi mieć, aby uznany był za wart uwagi. Użytkownicy, szczególnie gracze i graficy, chętnie rozbudowują ten zakres do 16 GB a nawet 32 GB.

Na szybkość RAM najgorzej wpływa zbyt wysoka temperatura. Aby uniknąć niechcianych niespodzianek i awarii pamięci, należy zadbać o [b]odpowiednią cyrkulację powietrza w komputerze. Pomaga tu również pozbywanie się kurzu z wnętrza urządzenia, który sprzyja wzrostowi temperatury, a przegrzana kość RAM-u nadaje się tylko do wyrzucenia.

W tym miejscu pojawia się również punkt 1. czyli odpowiedni zasilacz. Pamięć RAM wymaga odpowiedniego zabezpieczenia antyprzepięciowego, które oferują lepsze zasilacze. Niewielki skok napięcia może prowadzić do awarii kości. W takiej sytuacji zostanie już tylko konieczność inwestycji w nową pamięć oraz zasilacz.

5. Karta Graficzna i procesor

Programy graficzne i gry komputerowe są coraz bardziej wymagające, a przez to karty graficzne i procesory narażone są na większe ryzyko przegrzania. Tutaj sposób postępowania jest identyczny jak przy pamięci RAM. Mianowicie należy zadbać o odpowiednią cyrkulację powietrza oraz pozbywać się nadmiaru kurzu w urządzeniu.

Jeśli mimo to karta zdaje się przegrzewać, a wydajność komputera spada, co często objawia się np. mniejszymi FPS-ami w grach, warto rozważyć wymianę pasty termicznej. Szczególnie polecane jest to w starszych kartach graficznych, które nie znajdują się już na gwarancji. W przeciwnym wypadku najlepiej udać się z tym do specjalisty, aby samemu nie uszkodzić urządzenia. Schemat postępowania w przypadku procesora jest identyczny, chociaż tutaj wymiana pasty termicznej jest znacznie prostsza.

Podsumowanie

Ujmując wszystko krótko: najważniejsze jest, aby zapewnić odpowiednią temperaturę podzespołów, nie pozwolić na zbieranie się kurzu oraz zrezygnować z najtańszych zamienników. Pozwoli to na znaczne przedłużenie życia komputera. Czasami nawet o kilka lat! Warto poświęcić odrobinę uwagi raz na jakiś czas, aby zaoszczędzić sobie zmartwień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Promocja na wszystkie kursy online!

Zajrzyj do zakładki "Kursy Online" i sprawdź najlepsze promocje na kursy o grafice i fotografii, marketingu, zarabianiu przez Internet, IT i AI. Zapraszamy!

Promocja!
1