System ERP – niezbędny krok w rozwoju każdej firmy

System ERP - niezbędny krok w rozwoju każdej firmy

Każda firma powinna dążyć do rozwoju. Inaczej skazana jest na skonsumowanie swoich aktywów i powolny upadek. Dlatego nawet dobrze działające przedsiębiorstwa szukają nowych, ciekawych rozwiązań, pozwalających na rozwinięcie skali lub zmniejszenie kosztów. Oba cele można osiągnąć poprzez wdrożenie systemu ERP w swojej firmie. Czym jest to rozwiązanie, gdzie jest wykorzystywane oraz dlaczego warto w nie zainwestować? Na te najważniejsze pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule. Serdecznie zapraszamy do lektury.

Czym jest system ERP? Zarządzanie całą firmą

Akronim ERP oznacza Enterprise Resources Planning, czyli zarządzanie zasobami firmy. Choć brzmi to niepozornie, warto zauważyć, że do tej grupy zalicza się nie tylko zapasy magazynowe czy różnego rodzaju aktywa, ale także wszelkie procesy i procedury istniejące w przedsiębiorstwie. W praktyce zatem system ERP pozwala na pełną kontrolę całej firmy w czasie rzeczywistym. Jak to jest możliwe?

Nowoczesny system ERP posiada jedną bazę danych, gromadzącą wszystkie istotne informacje w firmie. Trafiają do niej raporty ze wszystkich działów, a także tam znajduje się aktualna dokumentacja. W momencie zajścia jakieśkolwiek zmiany, jest ona widoczna od razu na wszystkich komputerach. Jest to niezwykle korzystne dla niewielkich przedsiębiorstw, które dopiero się rozwijają. Częsty update danych nie wymaga bowiem informowania wszystkich pracownikach o nowej wersji procedury – szczególnie, gdy są to zmiany kosmetyczne.

Najczęściej spotykane moduły w systemach ERP

W dynamicznie zmieniającej się tkance firmy zachodzi wiele zmian. Nierzadko zdarza się przebranżowienie czy rozpoczęcie działalności w zupełnie nowej gałęzi gospodarki. Nie oznacza to jednak wyboru systemu ERP na nowo. Wystarczy tylko uaktualnić obecnie wdrożone rozwiązanie o nowe narzędzia. Jest to możliwe dzięki modułowej budowie tego rozwiązania. Do najczęściej wykorzystywanych podsystemów należą:

  • Moduł księgowy, w którym dostępne są wszystkie aktualne zdarzenia księgowe od razu po ich zarejestrowaniu. Bez straty czasu na dostarczenie dokumentów.
  • System ERP ma wbudowane narzędzie do raportowania aktualnych procesów. Szybki dostęp do analiz pozwala na błyskawiczną reakcję na wszelkie anomalie. Dzięki temu dział utrzymania ruchu może działać jeszcze efektywniej.
  • Dział sprzedaży może posługiwać się najważniejszymi narzędziami klasy CRM, współpracującej z oprogramowaniem ERP.
  • Kluczową rolę pełnią programy związane z magazynami, które przekuwają dostarczone dane w doskonale działający system planowania materiałowego.

Każdy moduł można w dowolnej chwili wyłączyć lub dołączyć do systemu, dzięki czemu nie ulega on dużym zmianom, a raczej rozbudowie o dodatkowe narzędzia. Kolejne wdrożenia systemu wymagają mniejszych nakładów finansowych oraz idą znacznie sprawniej.

Dlaczego system modułowy jest tak skuteczny?

Sukces systemów klasy ERP polega głównie na ich elastyczności. Doskonale sprawdzają się one w rozwijających się firmach, w których ciągle zachodzą duże zmiany. Jednocześnie to właśnie oprogramowanie ERP daje szybką odpowiedź, czy drogą, jaką podąża przedsiębiorstwo, jest właściwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasz kompletny kurs o Canva!

Ponad 30h wideo, od podstaw do kwestii zaawansowanych, gotowe szablony, wsparcie i dużo więcej. Zapraszamy!

Kurs o CANVA
1