Jaki hosting wybrać 9 ważnych czynników do ustalenia przed zakupem!

W większości przypadków wybór hostingu internetowego nie należy do najłatwiejszych zadań. Decyzja o wybraniu jednej firmy hostingowej spośród dosłownie tysięcy innych dostępnych w sieci może być szczególnym wyzwaniem dla osób, które nie mają zbyt dużego pojęcia na ten temat. Niemal każda agencja zajmująca się hostingiem obiecuje nam nieograniczony zasób wiedzy w postaci supportu chętnego do pomocy i najszybsze łącza. Warto jednak przełamać się przez techniczny żargon firm hostingowych i porównać mniej oczywiste aspekty, które mają w swojej ofercie. Dzięki temu znajdziemy odpowiedź na nasze pytanie, czyli: Jaki hosting wybrać?

Ten przewodnik pomoże ci podjąć odpowiednią decyzję. Zapoznaj się z poniższymi punktami, aby zrozumieć, która firma hostingowa będzie miała do zaoferowania pakiet spełniający twoje indywidualne potrzeby.

Obejrzyj film z kanału #JakSieRozwijac i / lub czytaj dalej:

1. Koszta usługi hostingowej

Zaznajomienie się z dokładną ceną, którą będziemy musieli ponieść to chyba pierwszy i najważniejszy aspekt dla większości klientów. Dlatego też warto przyjrzeć się kosztom usług, które nas interesują, zanim przejdziemy dalej. Pomimo tego, że cena nie powinna być decydującym wykładnikiem podczas wyboru dostawcy hostingu, musisz pamiętać o praktycznej maksymie. Dostajesz to, za co płacisz. Nawet jeżeli różnica w cenie nie będzie decydująca, powinna dać wiele do myślenia w trakcie porównywania różnych ofert hostingu.

Skoro otrzymamy taką usługę, za jaką zapłacimy, nie trzeba chyba nikomu mówić, że oparcie poszukiwań hostingu na najniższych dostępnych cenach nie jest najlepszym rozwiązaniem. Szczególnie gdy twoja witryna internetowa, dla której poszukujesz hostingu, jest jednym z twoich źródeł utrzymania. Wsparcie ze strony dostawcy i wysokiej jakości sprzęt, który zapewnia stałe łącze, prawdopodobnie nie wchodzi w grę, gdy wybierzemy najtańszą możliwą usługę.

Pamiętaj o tym, aby przyjrzeć się bliżej funkcjom i parametrom firm, które oferują hosting i dopiero na tej podstawie porównaj ceny.

2. Możliwości firmy hostingowej

Musisz mieć na uwadze to, że nie wszystkie dostępne hosty spełnią twoje oczekiwania. Niektóre oferty są odpowiednie tylko dla wąskiej grupy klientów. Oferty hostingowe mogą opiewać w różne plany dla klientów indywidualnych, z kolei niektóre usługi będą dopasowane do rozwijających się firm lub sklepów sieciowych. Hosting dopasowany do potrzeb osoby, która prowadzi bloga z przepisami kucharskimi, nie będzie odpowiedni dla osoby, która prowadzi przedsiębiorstwo i vice versa.

Zanim zdecydujesz się na zakup, przemyśl czy specjalizacja wybranego przez ciebie hostingu w pełni pokryje zapotrzebowania. W tym celu najlepiej skorzystać z internetowych recenzji. Za ich pomocą poznasz mocne i słabe strony firmy, która cię interesuje.

3. Jaki hosting wybrać? Specyfikacje i ograniczenia!

Rzuć okiem na swoją stronę internetową i dowiedz się, co chcesz zrobić. Jeśli masz nadzieję na prowadzenie sukcesywnego bloga, witryny e-commerce, witryny o bogatej zawartości zdjęć i filmów, nie wybieraj najtańszego pakietu hostingowego, jaki tylko możesz znaleźć. Głównym mankamentem tanich planów hostingowych jest to, że firmy, które je oferują, dysponują sprzętem o niskiej zawartości RAM i ogólną słabą mocą obliczeniową procesorów. Efektem takiego planu hostingowego jest najczęściej opóźniony czas ładowania filmów, zdjęć, czy też animowanych gifów. Przeciętna osoba, która odwiedzi twoją stronę postawioną na najtańszym dostępnym hostingu, prawdopodobnie zdąży zrobić sobie kawę i uciąć krótką drzemkę, zanim zapozna się z pełną treścią bloga.

Nawet jeżeli chcesz oszczędzić na hostingu, pamiętaj, że prędzej czy później spędzisz sporo czasu na rozwiązywaniu problemów z przestojem strony lub jej makabrycznie powolnym ładowaniem. Sprawdź dokładnie, co oferuje ci host. Czy umożliwia tworzenie kopii zapasowych witryny? Zapewnia wsparcie w razie nieoczekiwanych problemów z połączeniem? Jeżeli masz taką możliwość, zadzwoń do firmy i zacznij zadawać nurtujące cię pytania. Powiedz im, czego oczekujesz i zapytaj, czy są w stanie zapewnić to twojej witrynie.

4. Wsparcie techniczne

Zgodnie z opinią większości ludzi uważam, że dobry kontakt z pomocą techniczną firmy hostingowej, to kluczowy element, który należy wziąć pod uwagę przed sfinalizowaniem zakupu. Zastanów się, co zrobisz, gdy twoja strona ulegnie awarii z nieznanego powodu. Warto mieć wówczas możliwość skorzystania z pomocy w postaci konsultantów, którzy odbiorą telefon i udzielą rady. Niektóre firmy oferujące hosting w internecie umożliwiają konsumentom jedynie chat operowany przez boty lub kontakt przez adres mailowy. Nie jest to najlepsze rozwiązanie, gdy potrzebujemy dynamicznego rozwiązania problemu.

Kolejnym aspektem jest reputacja firmy hostingowej. Być może oferują całodobowy support techniczny. Jednak, co jeśli nie będą w stanie udzielić pomocy. Zapoznaj się z internetową recenzją firmy, która cię interesuje. Sprawdź nie tylko możliwość kontaktu ze wsparciem technicznym, ale zasięgnij też informacji na temat tego, czy są w stanie rozwiązać kłopoty swoich klientów. Szybko przekonasz się, że nie wszystkie firmy hostingowe są w tym przypadku równe. Niektóre firmy zamykają się jedynie w zakresie dostarczenia usługi. Z kolei inne uważają, że pomoc techniczna jest jedynie dodatkiem do ich pracy, a nie koniecznością.

5. Jaki hosting wybrać? Dodatkowe funkcje!

Być może ten obszar rozważań na temat hostingu nie jest najważniejszy, jednak warto mieć pełną świadomość tego, za co płacimy. Warto zadać sobie kilka istotnych pytań przed dokonaniem wyboru:

  • Co wyróżnia wybraną przez ciebie firmę hostingową?
  • Czym zachęcili cię do współpracy?
  • Czy ich oferta jest o wiele bardziej atrakcyjna od innych?

Warto być świadomym tego, że firmy hostingowe często oferują znacznie więcej niż tylko serwery i podstawowe funkcje z nimi związane. W grę wchodzą dodatki takie, jak:

  • Regularne tworzenie kopii zapasowych przez operatora
  • Tryb oszczędzania energii
  • Zapewnienie prywatności dla twojej domeny
  • Dodatkowe zabezpieczenia (na przykład przed atakami typu DDoS)
  • Darmowe centrum przechowywania danych

Jeżeli firma oferuje coś, czego potrzebuje twoja strona internetowa, warto wziąć to za pozytywny wskaźnik podczas wybierania hosta.

6. Sprzęt komputerowy

Dowiedz się jak najwięcej na temat tego, z jakich maszyn korzysta twój przyszły dostawca. Czy jest to najnowocześniejszy sprzęt? Czy może zabytkowe komputery i przestarzałe oprogramowanie? Jeżeli firma hostingowa nie uwzględniła informacji o swoim sprzęcie na głównej stronie z ofertą, musisz zapytać na własną rękę. Pamiętaj o tym, że sprzęt wpływa bezpośrednio na wydajność twojej witryny i serwerów hostingowych.

7. Reputacja firmy hostingowej

To jeden z punktów, podczas których musisz wykazać się kreatywnością. Postaraj się zdobyć kontakt bezpośrednio do osób, które współpracowały z daną firmą hostingową i zadaj im kilka kluczowych pytań na temat usługi i tego, czy współpraca przebiegała na należytym poziomie. Oto kilka rzeczy, o które możesz zapytać, aby dowiedzieć się, czy hosting jest wart twojej uwagi:

Jak długo trzeba czekać na odpowiedź ze strony pomocy technicznej?
Gdy klient ma problem z witryną, jakie są działania firmy hostingowej?
Czy można się z nimi skontaktować telefonicznie w celu uzyskania wsparcia?

8. Funkcje e-mail

Sprawdź lub spytaj o rozwiązania antyspamowe swojego dostawcy i ogólne praktyki dotyczące poczty e-mail. Bez względu na to, co powiedzą, e-mail nadal jest jedną z najchętniej wykorzystywanych form komunikacji między firmami.

9. Możliwości rozwoju, które hosting zapewnia

Wreszcie, ważną rzeczą do rozważenia na temat twojego dostawcy hostingu (i wybranego przez ciebie planu) jest to, czy pasują one do twoich planów na przyszłość. Innymi słowy, to, co uważasz za odpowiedni hosting, może nie spełniać twoich potrzeb za dwa lata, kiedy zaczniesz sprzedawać swoje towary online i uzyskasz wysoki ruch na swojej stronie.

Jaki hosting wybrać – moje top 3:

  1. Cyber_Folks – świetne wsparcie, różne plany hostingowe i widać, że firma ciągle się rozwija. Macie ode mnie kod rabatowy: 74916045.
  2. LH (wykorzystaj kod rabatowy: “jaksierozwijac” zmniejszy cenę hostingu o -20%)
  3. Atthost – polska firma hostingowa, która jest godna uwagi. Posiada różne oferty hostingów, w tym plany dedykowane. I polecam, jeśli lubimy język polski i chcemy tam szybko zainstalować WordPressa(odbywa się tam to znacznie szybciej i prościej, niż w DirectAdmin).
  4. Bluehost – atrakcyjna oferta, nowoczesny hosting, wybierany przez znane osoby(np. Pat Flyn) działające w świecie blogosfery i nie tylko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 komentarze

  1. Dobra check lista, każdy element wymaga dokładnego przeanalizowania, abyśmy byli w pełni zadowoleni. Dobrze korzystać z takich wskazówek, a nie podejmować wybór bezpodstawnie.

    1. Zgadza się Paweł. Do wyboru firmy hostingowej należy podejść bardzo ostrożnie. My polecamy Cyber_Folks(rabat -10%).

  2. adriannaszalanska pisze:

    Dziękujemy za opinię i pierwsze miejsce w TOP4 🙂 Można jeszcze dodać miłe dodatki przy wyborze hostingu, które dodatkowo wspierają klienta i/lub partnera biznesowego. W cyber_Folks mamy np. audyt strony, który przeprowadziliśmy już na ponad 750 000 stronach! A to nie taki zwykły audyt, bo nie dość, że generuje się w kilka sekund to zawiera całą bazę inspiracji na temat Twojej strony 🙂

    1. Miło Adriana, że się odezwałaś. I dzięki za dodatkowe info o audytach, które zapewnia cyber_Folks(rabat -10%). Ja niedługo z nich skorzystam, aby ponownie przeanalizować swoje strony www. Pozdrawiam 🙂