Copywriting co to? I kim jest Copywriter?

Copywriter jest autorem cennych tekstów i ofert, których pomysłem i wykonaniem zajmuje się samodzielnie bądź współpracując z innymi. Jego treści znajdują zastosowanie w reklamach radiowych, prasowych, telewizyjnych i coraz częściej w Internecie. Copywriting sprawdza się w przeróżnych działaniach marketingowych. Taki tekst oddziałuje na odbiorców, a zarazem na wyszukiwarki internetowe (gdy mowa o tekstach SEO). Przekonaj się jednak dokładniej co to copywriting, kiedy warto go zastosować. A przy okazji może spodoba Ci się praca copywritera, która zarabia na pisaniu tekstów. Zobaczymy!

Czy copywriting to tylko beznadziejne teksty? Zdecydowanie “Nie!”.

Copywriting co to – spis treści:

  1. Copywriting co to i kim jest copywriter?
  2. Copywriting co to? Teksty copywritera
  3. Jak znaleźć dobrego copywritera?
  4. Copywriting a prawa autorskie
  5. W czym może nam pomóc copywriter?
  6. Jak copywriting wpływa na pozycjonowanie stron www?

Copywriting co to i kim jest copywriter?

Copywriting co to. Kim jest Copywriter

Zazwyczaj większość osób w Polsce jeszcze dokładnie nie kojarzy pojęcia copywriter i copywriting. Są to pojęcia pochodzące z takich krajów, jak USA czy Wielka Brytania. Nawet moi krewni nie dokładnie wiedzą, na czym polega moja praca. Czasami mówię im o tym, że jestem copywriterem. A co oni na to? Myślą, że moja praca polega na kopiowaniu tekstów, książek i innych materiałów. Na szczęście udaje mi się ich odpowiednio edukować.

Wyszukanie polskiego słowa, będącego odpowiednikiem copywriter, okazuje się bardzo trudne. W słowniku można natrafić na słowo “tekściarz”, “piszarz” czy “autor tekstów”. Ale trzeba przyznać, że nie wykazują one w pełni znaczenia słowa copywriter, dlatego o wiele korzystniej jest pozostać przy nim.

Copywriting to pisanie tekstów i artykułów, które są publikowane, docierają do konkretnego grona odbiorców, a zarazem mogą pozytywnie wpływać na pozycjonowanie wybranych stron WWW.

Z tego względu wyróżnia się pojęcie “content marketing” czyli treść, której głównym zadaniem jest utrzymywanie jak najlepszych relacji z klientami / czytelnikami. Taki content zazwyczaj pojawia się na stronach firmowych, na blogach, serwisach tematycznych oraz w sklepach online.

Natomiast “SEO Copywriting” uwzględnia podjęcie wszelkich działań związanych z treścią, która ma istotny wpływ na skuteczność pozycjonowania stron internetowych. W tym celu powstają odpowiednie teksty seo, artykuły na rzadko odwiedzane blogi, teksty zapleczowe i katalogowe oraz wiele innych. Taka unikalna treść, dopasowana jest do tematyki strony, jej oferty  i wzbogacona o odpowiednie słowa kluczowe. Właśnie ona sprawia, że strona www do której prowadzi taka treść, znajduje się wyżej w wynikach wyszukiwania Google.


Copywriting co to? Teksty i rodzaje copywritera:

Copywriter jest specjalistą od tekstów, ale nie zawsze od wszystkich. Czasami skupia się na konkretnej specjalizacji. Ogranicza się wtedy do pewnych tekstów i gwarantuje ich wysoką jakość.

Natomiast pojawiają się również bardziej wszechstronni copywriterzy, którzy na przestrzeni lat wyszkolili się w taki sposób, że dla swoich klientów są w stanie przygotować niemalże każdy tekst. Które jednak teksty są najczęściej zlecane copywriterom? Poznajmy je po kolei.

Copywriter radiowo-telewizyjny:

  • scenariusze reklam – wymyślenie pomysłu na reklamę i dokładnego scenariusza, który średnio trwa od kilku do kilkudziesięciu sekund.
  • hasła reklamowe – krótkie i szybkie do zapamiętania hasła reklamowe, nazwy produktów / firm.

Copywriter Offline:

  • teksty do wizytówek – kilka zdań o firmie i jej ofercie, w celu zachęcenia potencjalnych klientów do skorzystania z oferty współpracy. Ważne jest tutaj dopasowanie się do wyglądu wizytówki.
  • teksty ulotek reklamowych – krótki opis firmy i jej oferty ukazany zazwyczaj na obu stronach ulotki. Copywriter musi również i tutaj dostosować się do wyglądu ulotki, a nawet zalecić wprowadzenie pewnych zmian / ulepszeń.
  • teksty do katalogów reklamowych – dokładnie przedstawiają poszczególne produkty / usługi firmy,  z którymi klienci mogą się zapoznać. W tym celu ważne jest przygotowanie atrakcyjnych zdjęć i zachęcających opisów produktów oraz słowa reklamowe zachęcające do zakupu bądź nawiązania współpracy.
  • teksty reklam prasowych – krótkie i dłuższe artykuły zamieszczone w prasie kolorowej, która jest jeszcze tak powszechna w naszych czasach.
  • artykuły prasowe – poważniejsze i zazwyczaj tematyczne artykuły, których wykonanie jest przydzielone copywriterom posiadającym pewne konkretne umiejętności bądź ukończone wykształcenie.

Copywriter online (copywriting):

1. Naming

To nazwy nowego produktu, usługi bądź strony www. Copywriterzy oferują przygotowanie średnio do 5 propozycji, z których klient wybierze dla siebie tą najlepszą. Naming taki jest przygotowywany z niezwykłą starannością. Dzięki temu nowe nazwy są chwytliwe i proste do zapamiętania. Często klienci poszukują wsparcia przy wyszukaniu nowej nazwy strony internetowej. Tutaj copywritera da również o wyszukanie nazwy wolnej domeny, która okaże się dopasowana do działalności, klientów i innych oczekiwań.

2. Teksty na strony internetowe

Są to teksty przygotowane na strony firmowe, landing page oraz na stronę główną bloga czy serwisu. Teksty te są przygotowywane z niezwykłą starannością, ponieważ to właśnie one mają zachęcić internautów, aby pozostali na danej stronie i skorzystali z jej oferty.

  • Content na strony firmowe – tutaj copywriter dba o przygotowanie wszystkich teksów na stronę firmową, czyli na stronę główną oraz do wszystkich zakładek (O mnie/O nas, Usługi, Portfolio, Galeria, Kontakt, Referencje itp.). Tutaj copywriter musi również dostosować się do wyglądu danej strony, aby teksty w poszczególnych miejscach się mieściły i były dobrze odebrane. Średnia cena za przygotowania takich tekstów waha się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Zależy to od jakości danego copywritera i wyceny jego usług. Najlepszą ofertę przedstawiają nam Ci copywriterzy, którzy posiadają tutaj z góry wyznaczone stawki, a nie uzależniają ich od możliwości finansowych danego klienta. Warto więc, aby w swojej ofercie zaznaczyli, że do długości np. 1000 słów ich cena wynosi tyle, natomiast  do długości 1500 słów minimalnie wyżej.
  • teksty na stronę główną bloga – w tym miejscu copywriter ustala najlepszą nazwę bloga, jego opis, a następnie rozłożenie tekstów na stronie głównej, również w stopce. Jeśli posiada już obeznanie w SEO, to może jeszcze doradzić zastosowanie na blogu odpowiednich kategorii. A wie, które motywy WordPress są najbardziej polecane na blog, to również może je zaproponować. Klienci są często zadowoleni z takiej inicjatywy z naszej strony.
  • teksty na stronę główną serwisu bądź sklepu internetowego – po zapoznaniu się z wyglądem strony copywriter doradza, jakie treści powinny się na nim pojawić. Czasami są to pewne hasła reklamowe czy opis strony widoczny na samej górze strony, stopka strony oraz inne miejsca, gdzie brakuje pewnych treści.

3. Opisy produktów

Przygotowaniem takich treści zajmuje się nie tylko copywriter, który jest w stanie swoimi opisami zachęcić klientów do zakupu, ale również copywriter posiadający obeznanie w SEO. Dlaczego? To on wie, jak tworzyć opisy produktów, które będą przychylne również dla wyszukiwarki internetowej i przyczynią się do skutecznego pozycjonowania sklepu w Google.

Bardzo często zdarza się, że w sklepach internetowych pojawia się kilkaset, a nawet kilka tysięcy opisów produktów. Copywriter SEO dba wtedy, aby każdy z nich okazał się w pełni unikalny. Jak to dobrze, że coraz nowi właściciele sklepów dostrzegają potrzebę przygotowania takich opisów, zamiast kopiowania ich od producenta.

4. Artykuły na bloga

Teksty te są dostosowane do konkretnej grupy odbiorców. Copywriter wysila się w tym, aby ją dokładnie poznać, a następnie przygotować dla nich artykuł o odpowiedniej długości, z ciekawymi zdjęciami i ich opisem. Taki artykuł stanowi dużą wartość merytoryczną i okazuje się cenny nie tylko dla właściciela bloga, ale przede wszystkim dla jego czytelników.

Wysokie kwalifikacje posiadają Ci copywriterzy, którzy radzą sobie nie tylko z przygotowaniem takich artykułów, ale oferują również ich publikację, np. na blogach postawionych na WordPress. Wtedy właściciele blogów po prostu wyznaczają copywritera jako dodatkowego redaktora, który każdego miesiąca wrzuca nowe artykuły. Najczęściej takie zadanie zlecają właściciele stron firmowych, którzy poprzez bloga chcą zadbać jeszcze o skuteczne pozycjonowanie swojej strony głównej.

5. Poradniki

Rzetelne i merytoryczne teksty zebrane w jedną całość, dobrze sformatowane, z ciekawymi zdjęciami i opisami. W ten sposób najczęściej przygotowuje się ebooki, które są kierowane do klientów bądź czytelników – za darmo bądź za określoną opłatą. Najczęściej stosowana tematyka poradników to: biznes, marketing, rozwój osobisty, podróże, gotowanie, muzyka, rodzina, sport, technologia. To sprawia, że często przygotowaniem takich poradników zajmują się copywriterzy, którzy specjalizują się w konkretnej tematyce, choć nie zawsze.

6. Teksty seo / zapleczowe

Teksty trafiające do katalogów seo bądź na zaplecze, których główne zadanie polega na pozycjonowaniu wybranej strony na odpowiednie słowa kluczowe. Copywriter SEO dba tutaj o przygotowanie unikalnych, poprawnych ortograficznie i stylistycznie, tekstów, w których zamieszczone są odpowiednie frazy kluczowe. Dodatkowo sama treść takich tekstów musi nawiązywać do tematyki strony, która jest pozycjonowana i słów kluczowych.

Dawniej do każdego katalogu seo stosowane jeden ten sam bądź minimalnie zmieniony tekst. Natomiast aktualnie odchodzi się od tego, ponieważ tylko wpisy do katalogów z unikalną treścią prowadzącą do naszej strony są pozytywnie odbierane przez Google. Podobnie jest z tekstami seo umieszczanymi na zapleczu strony. Na przykład na blogach tworzonych na WordPress.com czy Blogspot.com, gdzie blogi treść ta nie jest przygotowywana dla samych czytelników, lecz dla robotów wyszukiwarek internetowych.

7. Presell pages / precle

Niskiej jakości teksty, czyli tak zwane “lanie wody”, bez przerwy i większego zastanowienia, bez stosowania wyszukanych zwrotów, słów oraz bez szczególnego formatowania. Podstawa to unikalność tekstów i zawarcie w nich odpowiednich słów kluczowych. Teksty te są pisane w jednym ciągu i zazwyczaj wynoszą 1000 znaków (120-150 słów, na 1 stronie A4 mieszczą się zazwyczaj 4 teksty o takiej długości).

Precle tracą na zainteresowaniu! Dlaczego?

Teksty takie nie są już często zamawiane, ponieważ nie zyskują na wartości w oczach Google. Ocenia się, że dopiero teksty powyżej 2500 znaków, które są dobrze sformatowane (bogate w punktowania, liniowanie, pogrubienia i nagłówki) są pozytywnie odczytywane przez wyszukiwarki internetowe. Oczywiście ich unikalność to podstawa!


Jak znaleźć dobrego copywritera?

Jak znaleźć dobrego Copywritera?

Każdy właściciel strony internetowego, strony firmowej czy sklepu internetowego powinien na bieżąco współpracować z dobrym copywriterem. Ma możliwość podpisania z nim umowy o dzieło/zlecenie bądź rozliczania się na podstawie Faktury czy Rachunku, gdy prowadzi już własną działalność (FV może wystawić copywriter freelancer także na podstawie serwisu useme).

Copywriter powinien wysilać się zarówno na rzecz osób fizycznych oraz firm. Dopiero wtedy mamy pewność, że mamy do czynienia z prawdziwym profesjonalistą, który przygotuje dla nas dokładnie takie teksty i artykuły, które są nam potrzebne.

Dobrze, aby posiadał rozbudowane portfolio, case study oraz referencje od klientów. Już dzięki temu jesteśmy w stanie bliżej poznać copywritera i zlecić mu przygotowanie pierwszych tekstów.

Doświadczony copywriter cechuje się jeszcze wyjątkowym podejściem do klienta. Oznacza to, że nie ma sztywnego cennika przygotowanego na każdą usługę. Jego cennik to pewna propozycja, która zmienia się w zależności od potrzeb i oczekiwań indywidualnego klienta. Dla każdego jest w stanie przygotować szybką wycenę swoich usług. Jeśli wykona ją dla nas w przeciągu 24-48 godzin, to wiedzmy, że mamy do czynienia z odpowiednią osobą.

Taki twórca tekstów dba również o ciągły rozwój swoich kwalifikacji i umiejętności. Warto więc, aby taka osoba przechodziła co pewien czas pewne kursy, których tematem przewodnim jest na przykład copywriting czy tworzenie tekstów reklamowych. Copywriter dba również o to, aby regularnie czytać pewne książki, dzięki czemu jest obeznany ze słowem każdego miesiąca i nigdy nie zatrzymuje się w miejscu.

Dużym zaufaniem cechuje się również copywriter, który regularnie prowadzi swój blog i fanpage, na który możemy później zaglądać. Dzięki temu widzimy, że jest on na bieżąco ze swoimi czytelnikami i dostarcza im naprawdę wyjątkową treść.

Oczywiście copywriter powinien posiadać jeszcze pewne umiejętności, cechy charakteru oraz być osobą godną zaufania. Warto więc wyszukać copywriterów freelancerów, którzy zapewniają nam takie możliwości, a dodatkowo jeszcze sprzedają nam prawa autorskie do tekstów. Dlaczego jest to takie ważne? Więcej o tym poniżej.


Copywriting a prawa autorskie

Copywriter przygotowujący dla nas teksty powinien dostarczyć nam umowę / oświadczenie o przekazaniu praw autorskich. Dokument ten podkreśla, że autor tekstów zrzeka prawa do nich i przekazuje je nam, a zarazem pozwala, abyśmy je wykorzystali już do własnych celów, decydowali się na ich jakąkolwiek zmianę i publikację.

Gdybyśmy takiego oświadczenia nie otrzymali, to tak naprawdę płacimy tylko za samo przygotowanie tekstów (za copywriting). Natomiast nic z nimi nie możemy zrobić. Jeśli opublikowalibyśmy je w internecie, to tutaj “sprytny” copywriter mógłby się do nas zgłosić, że złamaliśmy prawo autorskie i oczekuje od nas odszkodowania, ponieważ nie sprzedał nam praw autorskich i pozwolenia na publikację takich teksty. Nam mogłoby wydawać się, że mamy takie prawo, skoro zamówiliśmy teksty i za nie zapłaciliśmy. Ale prawda jest całkowicie inna.

Ceńmy więc sobie copywriterów, którzy nie tylko tworzą dla nas teksty, ale jeszcze prawnie dostarczają nam Oświadczenie o przeniesieniu praw autorskich. Dobrze, aby w nim zaznaczyli, że zrzekają się praw autorskich. Wtedy możemy czuć się bezpiecznie. Wzór takiego oświadczenia (dla copywritera i freelancera, jak i przedsiębiorcy zatrudniających takich wolnych strzelców).

Alternatywą jest użycie tekstów przygotowanych przez copywritera, w ramach 15 letniej licencji. Takie 2 opcje czyli “licencję” i “oświadczenie o przekazanie praw autorskich” copywriter ma możliwość szybko przygotowywać. Odbywa się to na jego koncie useme (co bardzo dokładnie tłumacze w moim kursie o copywritingu).


W czym może pomóc copywriter?

w czym może pomóc copywriter i copywriting

Będzie mógł nawet zadbać o dostarczenie odpowiednich tekstów reklamowych, a zarazem zapewni skuteczniejsze pozycjonowanie naszych stron internetowych. Takie usługi świadczy copywriter z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie SEO i pozycjonowaniu.

Bazuje często na pozycjonowaniu własnej strony, jak i wielu stron swoich klientów. Posiada również narzędzia i możliwości, dzięki którym sam jest w stanie świadczyć pewne usługi pozycjonowania, szczególnie skierowane dla właścicieli mniejszych/średnich firm i przedsiębiorstw oraz sklepów internetowych.

Warto więc czasami powierzyć (copywriterowi) przygotowanie tekstów i pozycjonowanie naszych stron, jeśli opanował SEO. Dopiero wtedy będziemy już po pierwszych miesiącach pozycjonowania miło zaskoczeni, że nasza strona pojawi się na wyższej pozycji na ważne dla nas słowa kluczowe. Na nich skupi się copywriter, wykorzystując White Seo, czyli pozycjonowanie pozytywnie odebrane przez Google. To dodatkowa pewność, że poprzez takie pozycjonowanie nasza strona firmowa, sklep internetowy czy blog nigdy nie otrzyma bana od Google.

Firmy SEO czasami stosują dawne techniki pozycjonowania, natomiast nie są one bezpieczne i dlatego współpraca z nimi nie zawsze wyjdzie nam na korzyść. Tak nie jest zawsze, ale warto przemyśleć, które rozwiązanie będzie najlepsze dla nas.


Jak copywriting wpływa na SEO?

W internecie najlepszą kartą przetargową między sprzedawcą, a klientem, okazuje się wysokiej jakości treść. Ona zachęca potencjalnych klientów, aby zainteresowali się ofertą sprzedawcy i jak najszybciej z niej skorzystali. Taka treść pojawia się na stronach firmowych (w postaci Landing Page), w sklepach internetowych (opisy produktów), mailingach (oferta handlowa), blogach (wpisy) i na portalach społecznościowych (posty).

Coraz częściej właściciele firm i przedsiębiorstw współpracują z 1 bądź kilkoma copywriterami. Wielokrotnie zostali oszukani przez firmy “niby” specjalizujące się w pozycjonowaniu stron internetowych. A tak naprawdę nie czynili zbyt wiele, a klient tracił każdego miesiąca kilkaset złotych, albo i jeszcze więcej. O wiele lepszym rozwiązaniem okazuje się freelancer copywriter, który działa również jako Pozycjoner. Możliwe, że ma własną firmą bądź działa jako freelancer i FV wystawia za pomocą serwisu useme. To dla nas również dobra opcja.

Jeśli ma pozytywne opinie od wielu klientów, to zawsze będziesz mógł u niebo zamówić treść, która przyda się nam do pozycjonowania naszych stron. Dodatkowo możesz go zapytać czy nie chciałby zarządzać pozycjonowaniem pewnych stron. Możliwe, że ma jeszcze trochę czasu w swoim grafiku i jest w stanie go poświęcić na jeszcze jednego bądź kilku klientów. Warto go o to zapytać 🙂

Natomiast w pewnym zakresie copywriter się nie ogranicza. Zawsze ma czas na przygotowanie wysokiej jakości treści, którą indywidualnie wyceni. Pisanie takich tekstów (na strony, blogi, oferty i mailingi) to dla niego prawdziwa pasja. Natomiast pozycjonowanie to jego kolejna usługa, z której wywiązuje się dodatkowo i tylko dla ograniczonego grona klientów.

Wnioski: Dowiedziałeś się, co to znaczy copywriting i kim jest copywriter. Teraz już samodzielnie możesz zająć się pisaniem takich unikalnych tekstów (na swoją stronę www, bloga, social media) bądź zlecić taki content marketingu odpowiedniej osobie.

Wykorzystaj copywriting jak najszybciej do skutecznej promocji swojego biznesu w Internecie. Tak, by również Twoja główna strona www bądź kanał social media okazał się znany i odwiedzany przez coraz większą ilość unikalnych użytkowników. A poza tym bardzo pomocny okaże się dla Ciebie poradnik “Copywriter jak zacząć?“. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

35 komentarzy

  1. Ciekawy wpis. Sądzę, że początkujący “pisarze” odnajdą w nim całkiem sporo wartościowych informacji, które pozwolą wystartować w tym zawodzie.

    1. Dzięki wielkie Mateusz za Twój komentarz. Masz również sporo doświadczenia w copywritingu, więc Twoja opinia ma większe znaczenie.

  2. Warto by jeszcze uzupełnić wpis o sygnałach ostrzegawczych przy współpracy z copywrighterami typu opóżnianie tekstów itp. Często zaczyna się od nieznaczących rzeczy takich jak opóźnienia bo był chory, bo musiał wyjechać itp. 🙂

    1. To na pewno. Choć wszystko zależy od tego, z jakimi freelancerami współpracujemy. My zawsze dopisywaliśmy terminów. I tego również oczekiwaliśmy od innych osób, z którymi współpracowaliśmy. Jeśli ktoś się spóźniał, to miał jedno ostrzeżenie, a później koniec współpracy. I myślę, że tak należy do tego podchodzić. Każdy freelancer musi poważnie podchodzić do swojej pracy i swoich klientów. Wtedy ma gwarancję, że się rozwinie i zacznie współpracować z coraz to nowymi osobami, także z klientami Premium, którzy zapłacą znacznie więcej 🙂

  3. guanabana pisze:

    Tylko że “przekazanie praw autorskich” ludzie bardzo często mylą z przekazaniem praw osobistych, co de facto jest już ghostwrittingiem, moim zdaniem działką bardzo krzywdzącą dla twórcy. A autor nie jest maszynką do produkowania tekstów, tylko żywym człowiekiem, więc warto byłoby zaznaczyć również, jakie copywriter ma prawa, a nie tylko obowiązki.

    1. Dokładnie, o to również warto zadbać. Tutaj ghostwriter musi dokładnie ocenić czy decyduje się na takie warunki i je wcześniej określić. Co innego copywriter SEO, który każdego miesiąca sprzedaje prawa autorskie do blisko setek tekstów bądź więcej 🙂

  4. Kamil pisze:

    Fajny artykuł. Podoba mi się to jak fajnie to zostało wytłumaczone wszystko 🙂 Ja jestem copywriterem od jakiegoś czasu ale bardzo chcę w tym pracować. W dzisiejszych czasach bardzo duży nacisk kładzie się na content. Powinien być jak najlepszy by zatrzymać klienta w naszej firmie, dlatego copywriterzy mają co robić. Uważam, że warto pojąć jak w teorii i w praktyce content przekłada się na wyniki sprzedaży, a o to nam chodzi prowadząc firmę, by zarabiała. Dobrze zoptymalizowana strona spełniająca wymogi Google może osiągnąć dużo wyższą rangę niż te niedopracowane.

    1. Zgadza się Kamil. Jakość i unikalność contentu to podstawa, o której nie można zapominać. Sami staramy się o tym pamiętać, gdy przygotowujemy jakikolwiek artykuł na blogu. Powodzenia w dalszej pracy jako copywriter 🙂

  5. Pamar Travel pisze:

    Szalenie zazdroszczę posiadanej wiedzy, no i gratuluję bloga i satysfakcjonującej pracy

  6. Dla mnie corywriter to sueprgość – właściwie musi wiedzieć WSZYSTKO, bo przecież na tyle tematów się wypowiada, że szok.

    1. Wszystko zależy od tego, w jakim kierunku rozwija się copywriter. Czasami może być specjalistą tylko w kilku dziedzinach bądź jednej. Natomiast innym razem ciągle poszerza zakres swojej wiedzy i kwalifikacji 🙂

  7. wbrew pozorom to nie taki prosty zawód 😉

    1. Zgadza się, a zazwyczaj te pozory tworzą osoby, które nie mają żadnego pojęcia o copywritingu, podobnie jak o pozycjonowaniu i projektowaniu stron WWW. Każde z tych zadań to ciężki kawałek chleba = ale dla już wprawionych może okazać się bardzo przyjemny. I ukazujemy to także w naszych kursach online o zarabianiu przez Internet, do których przekonuje się coraz większa ilość osób 🙂

  8. Ilona pisze:

    Copywriter powinien też tak pozycjonować , żeby nie było tego widać w tekście, i żeby rzeczony tekst nie przekształcił się w zbitek słów kluczowych bez większego, głębszego sensu…

    1. To podstawa, przecież swoją promocję zapewniają mu już tagi pod artykułem. Ale sam wpis nie powinno się zarzucać listą słów kluczowych – one szybko zniechęcają czytelnika do zapoznania się z całym wpisem i obserwowania bloga, serwisu czy innej strony. Co innego jeśli tworzymy zaplecze SEO – tam możemy poszaleć ze słowami kluczowymi 🙂

  9. Kamil pisze:

    W sumie im bardziej “przaśna” branża tym większa potrzeba copywritera. W branży, w której słowo pisane ma dużą wagę firmy często radzą sobie własnymi siłami. Pozostali faktycznie powinni zainwestować w copywriting.

    1. Słowo pisane w każdej branży odgrywa istotną rolę. Wszystkie firmy, przynajmniej tak być powinno, dbają o pozycjonowanie stron i sklepów internetowych. Już w takim miejscu copywriter mógłby zapewnić im odpowiednią treść, która oddziaływałaby na potencjalnych klientów. A to oznacza, że copywriting przyda się niemalże w każdym biznesie!

  10. damian pisze:

    Pisanie tekstów “na zamówienie” kosztuje sporo wysiłku, tym bardziej, że w wielu przypadkach trzeba ugryźć temat, który zupełnie nie leży copywriterowi. Swojego czasu spłodziłem kilka magisterek i licencjatów, zasada mniej więcej podobna. 😉

    Pozdrawiam!

    1. Dokładnie, a co również istotne, to dokładne zapoznanie się z oczekiwaniami klienta. Tylko dzięki temu łatwiej jest dojść do porozumienia i stworzyć teksty, które będą mu w pełni odpowiadać 🙂

  11. Właśnie zdałam sobie sprawę z tego, że chociaż samo pojęcie Copywriter przewija się w internecie dość często, to nie do końca wiedziałam czym taki ktoś się zajmuje. Człowiek uczy się przez całe życie. 😉

    1. Kiedyś słyszeliśmy, że “nauka to potęgi klucz”. I przekonujemy się o tym coraz częściej. My uświadomiliśmy sobie, że copywriter to także często specjalista SEO i projektant stron internetowych. Zapraszam na kolejne artykuły. A więcej wsparcia w naszych kursach online 🙂

  12. Joanna pisze:

    I znów dowiedziałam się czegoś nowego. Co do pozycjonowania stron to bardzo interesujące. Własnie jestem niezadowolona z firmy, która pozycjonuje moje strony 🙁

  13. Patrycja pisze:

    Takie ładne zagraniczne słowo..Dobrze znać jego znaczenie i przede wszystkim profesje 😀

  14. Nie łatwo być copywriterem 🙂 tym bardziej, że wiele osób twierdzi, że jest, a tak naprawdę…. no cóż szkoda słów 🙂

    1. Dokładnie, copywriting i SEO to praca, która wymaga wiele wysiłku, a zarazem pasji 🙂 My wolimy patrzeć na tą pozytywną stronę medalu 🙂

  15. zadbanazawodowo pisze:

    Masz rację w Polsce bardzo rozmyte jest to pojęcie, nawet wśród samych zainteresowanych. Copywriter to faktycznie nie tylko content, ale również techniczne i praktyczne umiejętności jak pozycjonowanie. Osobą, tworzącą unikalne teksty również na zamówienie może być redaktor czy dziennikarz, a także bloger. Każdy z tych “nowoczesnych” zawodów poniekąd gdzieś się zazębia.

    1. Dokładnie, a szczególnie takie osoby wpływają na SEO, jeśli dalej poszerzają zakres swoich umiejętności i wiedzą, jak “pisać”, aby ich artykuły skutecznie pozycjonowały stronę, a zarazem okazały się przyciągające dla czytelnika. Aktualnie algorytm Google ocenia, że najważniejszym parametrem w pozycjonowaniu jest content oraz dobre wideo i właśnie na nim warto się skupić 🙂