Monitorowanie pozycji strony internetowej to temat, który interesuje niemalże wszystkich właścicieli stron firmowych, blogów i sklepów internetowych, a przynajmniej tak powinno być. Dzięki temu na bieżąco uzyskuje się dostęp do aktualnej pozycji strony w wynikach wyszukiwania Google na odpowiednie słowa kluczowe. Jak sprawdzić pozycję strony w Google? Poznaj kilka sprawdzonych sposobów!
Monitorowanie pozwala ocenić skuteczność wielu działań związanych z pozycjonowaniem strony, na przykład skuteczność pewnych linków bądź innej formy reklamy. Dodatkowo umożliwia dowiedzieć się, na jakie frazy Twoja strona www jest już popularna, na które musisz ją jeszcze skutecznie pozycjonować.
Pozycję strony w Google możesz sprawdzić za pomocą ręcznego wprowadzania do wyszukiwarki poszczególnych fraz kluczowych, natomiast to rozwiązanie zawsze okazuje się to czasochłonne i mało efektywne. Dlaczego? O tym poniżej!
Jak sprawdzić pozycję strony w Google – Spis Treści:
- Aktualna pozycja w Google a ręczny pomiar w wyszukiwarce
- Monitorowanie pozycji w Google
- Jak sprawdzić pozycję strony w Google – darmowe programy
- Jak sprawdzić pozycję stron w Google – najlepszy płatny program
Film z kanału #JakSieRozwijac:
Oto najnowszy film ukazujący proces korzystania z najlepszego narzędzia do monitoringu strony w wyszukiwarce Google, Bing, Yahoo i YouTube:
Poniżej w filmie zwracam także uwagę na inne darmowe programy do sprawdzania pozycji strony w Google. Ale przy okazji ukazuję tam także program ASPS, z którego dawniej korzystałem. Natomiast aktualnie już z niego nie korzystam i nie polecam…Dlatego pod filmem masz również aktualny artykuł, w którym wymieniłem najlepsze programy do sprawdzania pozycji w Google biorąc pod uwagę ten nowy rok. A niedługo pojawi się nowy film na ten temat.
Zaktualizowany artykuł poniżej:
Aktualna pozycja w Google a ręczny pomiar
Ocenia się, że ręczny pomiar pozycji strony w Google często nie przedstawia Ci wiarygodnych wyników wyszukiwania. Dzieje się tak, ponieważ o pozycji witryny decydują również takie czynniki, jak historia wyszukiwania. Jeśli wielokrotnie sprawdzałeś pozycję pewnej strony na wybrane słowo kluczowe, to często pojawi się ona wyżej w Google, niż jest faktycznie. Podobnie dzieje się, gdy jesteś zalogowani na konto Google.
Pewne zmiany w wynikach wyszukiwania pojawiają się, gdy korzystasz z innej przeglądarki, w której masz do czynienia z inną historią wyszukiwania czy innym zalogowanym kontem Google+. Ręczny pomiar pozycji w Google może jeszcze przedstawiać błędne wyniki poprzez pewne ustawienia wyszukiwarki Google (ilość wyników na stronę, lokalizacja, język itp.) i czas sprawdzania, ponieważ pozycje w Google zmieniają się w czasie.
Jak więc to zmienić i zapewnić sobie szybkie, a zarazem skuteczne sprawdzanie pozycji strony w Google? Wystarczy, że uwzględnisz zastosowanie bezpłatnych i płatnych programów / aplikacji do monitorowania pozycji strony. Poniżej zwracam uwagę na najlepsze z nich.
Monitorowanie pozycji strony w Google
Takie programy i aplikacje są skutecznie połączone z wyszukiwarką Google, a następnie przeszukują 100 organicznych wyników wyszukiwania, czyli pierwsze 10 stron. Następnie zwracają nam dokładne wyniki w postaci czytelnej tabelki i wykresów. Dzięki temu udaje Ci się sprawdzić, jak zmieniała się pozycja strony na wybrane słowa kluczowe w określonym terminie.
W przypadku tych programów jest możliwość zastosowania adresu z przedrostkiem WWW i bez niego. Takie domeny są traktowane jako ta sama strona i dzięki temu otrzymujemy dokładne wyniki strony w Google. Podajemy główny adres strony, czyli bez żadnych podstron (np. mojastrona.pl).
A jeśli Twoje podstrony znajdują się na pewnej pozycji w Google, takie narzędzie do monitorowania pozycji również będzie mogło je uwzględnić. Pewne z nich umożliwiają sprawdzenie podstron i domen, o jednym z nich mowa na końcu.
Jak sprawdzić pozycję strony w Google – darmowe programy:
1. cMonitor
Umożliwia sprawdzenie pozycji strony nawet dla kilkunastu czy kilkudziesięciu fraz kluczowych. Czasami może podawać minimalnie inne wyniki od tych faktycznych. Korzystałem przez ponad rok, przydał mi się do monitorowania pozycji pierwszych stron www 🙂
2. Gspot
Tutaj możesz sprawdzić co minutę bądź dłużej pozycję strony w Google tylko dla 5 fraz kluczowych. Natomiast wyniki są bardzo dokładne, więc również polecam. Dodatkowo na stronie dostępne są pozostałe i godne polecenia narzędzia: weebspeed (do sprawdzenia szybkości i jakości strony www), whois (pozwala przedstawić najważniejsze dane dotyczące domeny, jak: właściciel, rejestrator, serwery dns czy listy spamowe).
Jak sprawdzić pozycję strony w Google – najlepszy płatny program:
Serprobot – aktualnie uznany za najlepszy darmowy i płatny program do sprawdzania pozycji naszej strony na wybrane słowa kluczowe. W wersji darmowej możliwość sprawdzania 25 fraz kluczowych. Gdy zakupimy podstawowy pakiet za 6$(około 25 zł co miesiąc), to wtedy mamy okazję sprawdzać ponad 300 fraz kluczowych i można to rozdzielić na różne strony www, a nie tylko na jedną. Korzystam od lat i dlatego polecam.
Główne zalety programu:
- codzienny monitoring pozycji stron na wybrane słowa kluczowe
- monitoring domen, subdomen i podstron
- nielimitowana liczba witryn i wyszukiwań
- wyniki wyszukiwania z urządzeń mobilnych
- dostęp do wyników z każdego urządzenia (pc, tablet, telefon)
- obsługa różnych krajów, w tym także google.pl
- dostęp do wyników Alexa Rank
- podgląd serp
- dostęp do spersonalizowanych statystyk i wykresów
To te, które szczególnie mi się spodobały 🙂 Pozostałe zauważysz na stronie głównej tego narzędzia, na samym dole.
Co mi się jeszcze podoba? Wspomnę, że poprzez ten program o wiele łatwiej jest mi przygotowywać klientom wyliczenia za pozycjonowanie ich stron. A sporządzanie dla nich raportu z pozycjonowania każdego miesiąca zajmuje mi kilka sekund 🙂
Inne narzędzia do sprawdzenia pozycji strony w Google na dane słowo kluczowe?
Do Twojej dyspozycji na szybko jest jeszcze dostępne narzędzie Ubersuggest, w którym po prostu możesz wpisać słowo kluczowe, na które pozycjonujesz swoją stronę www. Zakres wyszukiwania czyli region Polska. I następnie starasz się ocenić, na którym miejscu znajduje się Twoja strona www. Tak, jak poniżej:
Gdy wpisałem do wyszukiwarki Ubersuggest hasło „motywacja do nauki„, to widzę, po prawej stronie, że mój blog uzyskuje 4 pozycję w Google. Zobacz i Ty, jakie wyniki uzyskuje Twoja strona na poszczególne słowa kluczowe!
Podsumowanie: Wybierz program bezpłatny bądź płatny do monitorowania pozycji strony w Google i dzięki temu bądź na bieżąco z jej pozycjonowaniem. Gdyby na rynku pojawiło się coś nowego i lepszego, oczywiście dam znać. Bądź Ty mnie oświeć w komentarzu, będę wdzięczny 🙂 Na koniec krótkie przypomnienie!
Zalety monitorowania pozycji strony w Google:
- Kontrola i szybka reakcja na spadek pozycji strony
- Wyciąganie odpowiednich wniosków związanych z samodzielnym pozycjonowaniem strony www
- Możliwość kontrolowania konkurencji
- Kontrola firmy pozycjonującej (sprawdzamy jej raporty z naszymi)
Pamiętając o tym zdecyduj się na odpowiedni program do monitorowania pozycji strony w Google. I dzięki niemu regularnie sprawdzaj pozycję swoich. Powodzenia!
pod względem użyteczności interfejsu i miodności to jedynie asps, również cenowo chyba najlepiej wychodzi, nie rozumiem pozostałych tzn ok ale są mniej czytelne.
Wszystko zależy od oczekiwań osoby, która chce sprawdzać pozycje stron.
Ciekawy artykuł !
Na pewno pomoże nie jednej osobie, która chce sprawdzić pozycję swojej strony , a dzięki temu wpisowi może to zrobić bez problemu.
Oby więcej takich wpisów. 😉
Będzie więcej takich artykułów. Pozdrawiamy!
Zdecydowanie najlepszym i stabilnym rozwiązaniem do monitoringu jest webpozycja
Chyba jest też najtańsze na rynku.
Aktualnie pełno jest tych programów do sprawdzania pozycji strony w Google. My aktualnie korzystamy z wersji płatnej Ubersuggest. Wcześniej używaliśmy serprobot, ale nie posiada on tak wielu opcji 🙂
Witam, na stronie ASPS przy próbie rejestracji wymagają specjalnego zaproszenia.
Przy okazji formularz kontaktowy nie działa
Też to zauważyliśmy Piotr. Już od dłuższego czasu nie korzystamy z możliwości ich narzędzia do monitoringu fraz. Wykorzystujemy jednak serprobot który oceniamy jak na razie za najlepszy i najtańszy na świecie (przynajmniej na dzień 21.01.2020 r.). A jeśli się mylimy, to proszę nas wyprostować 🙂
Może Ktoś polecić gdzie mogę sprawdzić Swoją stronę ?
Witaj Marcin, masz wiele narzędzi dostępnych w tym artykule. Polecamy Ci na szybko sprawdzić to w darmowym narzędziu Ubersuggest, o którym wspominamy w artykule i tłumaczymy, jak to zrobić 🙂
Od lat, tak jak Tomasz korzystam z stst4seo. Jestem zwolennikiem kupić i mieć niż płacić abonamenty. Raz wydane pieniądze i praktycznie brak ograniczeń. Dodam, że auto softu szybko reaguje na zmiany w serpach i wdraża poprawki.
Od lat korzystam z stat4seo – wiem, że jest to płatne narzędzie, ale koszty nie są jakieś wygórowane. Jeżeli chodzi o te narzędzia darmowe to od siebie mogę polecić serpsurf.com podczas sprawdzania pozycji można wybrać czy są to sprawdzenia dla mobile, pc czy tablet.
Dzięki Tomku za polecenie. W wolnej chwili sprawdzimy to narzędzie 🙂
ASPS ma 1 wadę nie przychodzi link aktywacji konta, pomimo dodatkowego klikania w ponowne wysłanie.
Masz literówkę „łatwiej jest mi przygotowywać klientom wyleczenia” wyliczenia .Pozdrawiam
Jeśli nie dotarł do Ciebie link aktywacji, to sprawdź w folderze „SPAM” lub „Oferty”. A gdy i tam nie ma, to skontaktuj się z ASPS przez email. Dość szybko odpowiadają 🙂 ps. Dzięki za wskazanie błędu w literówce. Już poprawione 🙂
Również jestem fanem ASPS, jakoś od samego początku mi przypadł do gustu 🙂
Nie ma się co dziwić. Ja nadal polecam ASPS 🙂
To narzędzie nas nie przekonało…
Z darmowych rozwiązań są jeszcze mniej oczywiste rozwiązania takie jak to od RankTank Keyword position checker tool. W wersji darmowej można sprawdzić jednorazowo pozycję 100 fraz. Mamy też info, na jaki url rankuje dane słowo kluczowe, co sprawia, że narzędzia jest mega użyteczne.
Dzięki za polecenie 🙂
Doradziłbym jeszcze sprawdzenie SERPmojo na Androida jako bardzo wygodną formę monitoringu (darmowa apka, na małą skalę do własnego projektu wystarczy). Niestety na iOS nie ma. Za to bardzo fajnie też sprawdza się Seostation. Docelowo jednak i tak większość tego typu programów może mieć problemy przez walkę Google z proxy obciążającymi ich serwery. Finalnie najlepszym (chociaż nie tak dokładnym w sensie sprawdzania „uniwersalnej” pozycji, która i tak staje się reliktem przeszłości) rozwiązaniem jest sprawdzanie sytuacji w Google Search Console.
Witaj Szymon na moim blogu, miło że zagościłeś. Dzięki za polecenie aplikacji. Co do Seostation to nie polecamy, sam sprawdzaliśmy ją i nie byliśmy zachwyceni. GSC oczywiście polecam, choć jeśli ktoś chce mieć rozbudowane narzędzie do monitoringu, wyszukiwania słów kluczowych i śledzenia konkurencji, to tutaj lepszego od ASPS w Polsce nie znaleźliśmy. Polecamy nadal!
Cześć, a kojarzycie taki program jak serposcope ? Też darmowy. Jakieś opinie ?
Kojarzymy i korzystaliśmy, choć nie zawsze przedstawiał dobrych wyników i nie działał w przypadku posiadania dużej ilości słów kluczowych. Do testów na pewno przydatny, ale na dłuższą metę warto postawić na coś stabilniejszego 🙂
Teraz wprowadzili limit na ilość możliwych fraz 🙁
Gdzie, co i jak, bo pisaliśmy o kilku narzędziach do monitoringu 🙂
Również korzystam z ASPS . Jakoś najbardziej mi przypasował. Naprawdę warto za niego zapłacić.
Zgadza się, ASPS daje szerokie możliwości i dodatkowo wszystko w PL 🙂
Z darmowych do 15 fraz jest też webpozycja.pl – opcje płatne bardzo korzystne.
Zgadza się, w ASPS darmowych jest 5 fraz, natomiast tam to wygląda bardziej profesjonalnie. W webpozycja jest taniej, ale muszą się jeszcze rozwinąć, aby zapewnić takie możliwości, jak ASPS. Ale oczywiście każdy musi ocenić, co mu bardziej odpowiada 🙂
Cmonitor chyba najdokładniejszy. Warto najpierw wypisać frazy w Wordzie, a następnie je wklejać je ręcznie w odpowiednie pole. Formularz zapamiętuje wtedy wpisane przez nas frazy co ułatwia sprawdzanie.
To pomocna wskazówka, ale tutaj i zwykły notatnik da radę 🙂
Z darmowych narzędzi polecam serplab.co.uk
Chyba mało znane, a b. fajne. 😉
Dziękujemy Joanno za polecenie. Właśnie się z nim zapoznajmy. Widzimy, że to dość ciekawe narzędzie do sprawdzania pozycji szczególnie dla początkujących. I dodatkowo darmowe do sprawdzenia 25 słów kluczowych każdego dnia. My już przyzwyczailiąmy się do rozbudowanego ASPS, ponieważ codziennie sprawdzamy ponad 1000 fraz kluczowych 🙂
Polecam usługę monitorowania wybranych fraz kluczowych:
netpart.pl/monitoring.html
Michał, daj znać, jaka cena za monitoring, ponieważ na stronie się tym nie chwalicie 🙂